Τον κέρασε... μπουγάτσα στην Λεωφόρο της Ευρώπης!

Ο εξαιρετικός Παναθηναϊκός διέσυρε με 3-0 τον ΠΑΟΚ στην Λεωφόρο και έθεσε ξανά βάσεις για την επιστροφή του στην Ευρώπη. Μακέντα, Βιγιαφάνιες και Αϊτόρ οι σκόρερ.

Ο ΠΑΟΚ ήταν πιο δραστήριος στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, προσπαθώντας να απειλήσει για πρώτη φορά στο 5ο λεπτό, με ένα σουτ του Μουργκ που κόντραρε στον Πούγγουρα και έφυγε κόρνερ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, έχοντας νέα ευκαιρία στο 15', με τον Σβιντέρσκι να μην προλαβαίνει με προβολή το παράλληλο γύρισμα του Ζίβκοβιτς.

Η πρώτη ευκαιρία του Παναθηναϊκού ήρθε στο 21', με τον Χουάνκαρ να κάνει το γύρισμα και τον Αλεξανδρόπουλο να πλασάρει άουτ από πλεονεκτική θέση. Ο Ισπανός μπακ ωστόσο ήταν ούτως ή άλλως οφσάιντ, επομένως και να σκόραρε ο νεαρός χαφ δεν θα μετρούσε το γκολ. Ο «δικέφαλος του βορρά» απείλησε εκ νέου στο 32', με τον Σένκεφελντ να κάνει τραγικό λάθος αλλά τον Διούδη να αποκρούει το πλασέ του Μουργκ.

Κόντρα στην ροή του αγώνα λοιπόν, ο Παναθηναϊκός ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη του τελική, σε ένα... deja-vu της τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής διάρκειας. Ο Βιγιαφάνιες έβγαλε μια ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ μπαλιά μισού γηπέδου, ο Χατζηγιοβάνης έπιασε εν κινήσει την φοβερή σέντρα και ο Μακέντα τελείωσε ιδανικά την φάση, «γράφοντας» το 1-0 για το «Τριφύλλι».

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν... ορεξάτοι και στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας την κατοχή στο πρώτο 25λεπτο και προσπαθώντας να βρουν ένα γκολ για να φέρουν το ματς στα ίσα. Η αμυντική λειτουργία του Παναθηναϊκού ωστόσο ήταν αρκετά καλή, με την πρώτη πραγματική ευκαιρία του ΠΑΟΚ να έρχεται στο 66', όταν ο Διούδης έκανε μια τεράστια απόκρουση σε πλασέ του Κρέσπο από πολύ κοντά, μετά από κόντρες μέσα στην περιοχή.

Ο Μπόλονι πέρασε στο ματς τους Σάντσες, Ιωαννίδη και Αϊτόρ και στο 79' ουσιαστικά «τελείωσε» το ματς. Ο Νιάς έκανε μια υπέροχη ενέργεια και κέρδισε το φάουλ έξω από την αντίπαλη περιοχή, με τον Βιγιαφάνιες να το εκτελεί απ' ευθείας και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 2-0.

Στο 85' μάλιστα ο Παναθηναϊκός πέτυχε και τρίτο γκολ, με τον Μολό να βγάζει την κάθετη και τον Αϊτόρ να φεύγει στην κόντρα πίσω από την μεσαία γραμμή. Ο Ισπανός πάτησε περιοχή και πλάσαρε ιδανικά, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Στα τελευταία λεπτά πέρασε στο ματς και ο Καμπετσής, ο οποίος μάλιστα έχασε μια μοναδική ευκαιρία να ανεβάσει ακόμα περισσότερο τον δείκτη του σκορ, με το 3-0 να διατηρείται μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Παναθηναϊκός (Μπόλονι): Διούδης, Χουάνκαρ, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Μολό, Νιάς (87' Καμπετσής), Αλεξανδρόπουλος, Μαουρίσιο (73' Σάντσες), Βιγιαφάνιες, Χατζηγιοβάνης (78' Αϊτορ), Μακέντα (78' Ιωαννίδης)