Στα προημιτελικά τα «φίνα κορίτσια»

Τα «φίνα κορίτσια» επικράτησαν εύκολα με 1-3 σετ μέσα στην έδρα των Αμαζόνων και «σφράγισαν» το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ο Παναθηναϊκός πήρε από την αρχή τα ηνία του αγώνα, φτάνοντας στο 5-12 με την Σάντσες στο σερβίς και θέτοντας γερές βάσεις για την κατάκτηση του πρώτου σετ. Η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 10 (9-19) με άσο της Τσιτσιγιάννη, με το «Τριφύλλι» να κάνει με χαρακτηριστική άνεση το 0-1.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο σετ, με τις Αμαζόνες να είναι ανταγωνιστικές μόνο στο ξεκίνημα, όταν και προηγήθηκαν με 8-7. Από εκεί και μετά όμως τα «φίνα κορίτσια» ήταν πολύ καλύτερα, έφτασαν στο 11-17 με άσο της Κωνσταντέλλου και με την Τσιτσιγιάννη έκαναν το 0-2.

Η κατάκτηση του δεύτερου σετ έδωσε στον Παναθηναϊκό την πρόκριση, με αποτέλεσμα ο «πράσινος» τεχνικός να δώσει στην συνέχεια χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριές του. Οι γηπεδούχες εκμεταλλεύτηκαν αυτό το γεγονός και κυριάρχησαν, παίρνοντας διψήφιο προβάδισμα και κατακτώντας με εμφατικό τρόπο το τρίτο σετ.

Κάπου εκεί όμως οι «πράσινες» αποφάσισαν να βάλουν τέλος στο ματς, μπαίνοντας πολύ δυνατά και φτάνοντας ακόμα και στο +12 (8-20)! Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει εμφατικά την πρόκριση για τον επόμενο γύρο του Κυπέλλου.

Τα σετ: 18-25, 20-25, 25-15, 13-25