«Προδόθηκε» από τα λάθη του

Ο Παναθηναϊκός δε τα κατάφερε σε ένα ντέρμπι γεμάτο VAR με τον Ολυμπιακό, αφού άνοιξε το σκορ, όμως είδε τον αγώνα να γυρίζει και τελικά να ηττάται με 3-1

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πιο επιθετικά τον αγώνα, έχοντας την κατοχή της μπάλας, ελέγχοντας τον ρυθμό, χωρίς όμως να μπορεί να δημιουργήσει επικίνδυνες ευκαιρίες. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο δέκατο λεπτό, όπου ο Ελ Αραμπί άνοιξε το σκορ, όμως το γκολ του σωστά ακυρώθηκε, μετά την επέμβαση του VAR για οφσάιντ του Φορτούνη.

Η πρώτη «πράσινη» ευκαιρία ήρθε από κόντρα στο 29', όπου ο Χατζηγιοβάνης κράτησε πολύ ωραία την μπάλα, την κατάλληλη στιγμή πέταξε στον Μακέντα, ο οποίος με ωραία κίνηση πήγε να περάσει τον Σεμέδο μέσα στη μεγάλη περιοχή. Ο μπακ του Ολυμπιακού σήκωσε το πόδι του, γκρεμίζοντας τον Μακέντα, και ο διαιτητής έδωσε θέατρο και κάρτα στον Ιταλό. Ξανά, μετά από παρέμβαση, διορθώθηκε η απόφαση του «άρχοντα» του αγώνα και καταλογίστηκε πέναλτι για το «Τριφύλλι» και κίτρινη κάρτα στον Σεμέδο. Ο Μακέντα ανέλαβε την εκτέλεση, πέταξε την μπάλα από τα αριστερά, ευστόχησε, και κάπως έτσι έκανε το 0-1 για τον Παναθηναϊκό.

Από εκείνο το σημείο και μετά, το παιχνίδι είχε αρκετά φάουλ και κάρτες, χωρίς ιδιαίτερες φάσεις. Αξίζει να σημειωθεί πως σε αγώνα κεκλεισμένων των θυρών, ακούγονταν συνθήματα, υβριστικά κατά του Παναθηναϊκού, ενώ υπήρξαν και καπνογόνα.

Η τελευταία μεγάλη φάση του ημιχρόνου ήταν για τον Ολυμπιακό στις καθυστερήσεις, καθώς ο Χολέμπας κέρδισε μία κόντρα και με μία ωραία μπαλιά, βρήκε τον, αμαρκάριστο μέσα στην περιοχή των «πρασίνων», Χασάν, ο οποίος με κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή νίκησε τον Διουδή, που φάνηκε να μην περίμενε να πάει η μπάλα πάνω του, κάνοντας το 1-1 για τους «ερυθρόλευκους».

Στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου, ο Φορτούνης βγήκε στη κόντρα, και αφού κοντρόλαρε την μπάλα με το χέρι, έπεσε στην περιοχή του Παναθηναϊκού, ζητώντας πέναλτι. Μετά από άλλη μία παρέμβαση του VAR, δεν καταλογίστηκε πέναλτι, σωστά, λόγω του χεριού και κάπως έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με αυτό το 1-1.

Στο ημίχρονο, ο Λάζλο Μπόλονι αντικατέστησε τον Σένκεφελντ με τον Αλεξανδρόπουλο, βάζοντας τον τελευταίο στα χαφ αντί του Βέλεθ, και γυρνώντας τον Ισπανό στα στόπερ.

Το δεύτερο άρχισε όπως και το πρώτο, με τον Ολυμπιακό να έχει την μπάλα και να ελέγχει τον ρυθμό. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 55', όπου βγήκε μία σέντρα στη περιοχή του Παναθηναϊκού. Ο Διούδης βγήκε, από την απομάκρυνση η μπάλα κόντραρε και έγινε ένα σουτ στη μικρή περιοχή που κόντραρε πάνω στον Πούγγουρα. Λίγα λεπτά μετά, ο Ελ Αραμπί σκόραρε για δεύτερη φορά και για δεύτερη φορά είδε το γκολ του να ακυρώνεται σωστά, μετά από άλλη μία παρέμβαση του VAR, καθώς ο Χασάν είχε σταματήσει την απομάκρυνση του Διούδη με το χέρι του.

Στο 65', ο Πούγγουρας είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα, για φάουλ στον Χασάν σε διεκδίκηση στον αέρα, και αποβλήθηκε, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες. Ο Μπόλονι, για αυτόν τον λόγο, γύρισε τον Νιάς στην άμυνα. Πέντε λεπτά μετά την κόκκινη του Πούγγουρα, ο Μπρούμα έβγαλε μία ωραία σέντρα και ο Χασάν πρόλαβε για χιλιοστά την έξοδο του Διούδη και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Ο ρυθμός άρχισε να ανεβαίνει, με χαμένη ευκαιρία του Ολυμπιακού και με άμεση «απάντηση» του «Τριφυλλιού», με κεφαλιά του Μακέντα, που πέρασε λίγο έξω από την εστία του Σα. Στο 77', ο Μπόλονι έβαλε στον αγώνα τον Ιωαννίδη αντί του Μαουρίσιο, γυρνώντας σε ένα 4-3-2 και ένα λεπτό μετά άλλαξε τον Χατζηγιοβάνη με τον Αϊτόρ. Στο 80' η κεφαλιά του Χασάν δεν ανησύχησε τον Διούδη, καθώς πέρασε εκτός εστίας. Ένα λεπτό μετά, πάλι απείλησε με νέα κεφαλιά, την οποία μπλόκαρε εύκολα ο Διούδης. Τότε, μπήκε στον αγώνα ο Καρλίτος αντί του Μακέντα και ο Ενγκμπακοτό αντί του Βιγιαφάνιες. Στο 84' ο Διούδης έκοψε μία μπαλιά στη μικρή περιοχή, σώζοντας ένα σίγουρο γκολ του Ολυμπιακού.

Στο 86', μετά από λάθος του Ολυμπιακού, ο Καρλίτος δοκίμασε ένα μακρινό σουτ που κόντραρε και κέρδισε ένα κόρνερ, από το οποίο το «Τριφύλλι» δε κατάφερε να απειλήσει. Ο Καρλίτος ξανά, ένα λεπτό αργότερα, με τρομερή ενέργεια από τα αριστερά, απείλησε με ένα δυνατό σουτ, όμως ο Σα έκανε μία καταπληκτική επέμβαση, μπλοκάροντας μάλιστα την μπάλα. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Παναθηναϊκός κέρδισε ένα κόρνερ, στο οποίο είχε ανέβει και ο Διούδης. Η άμυνα του Ολυμπιακού έδιωξε και ο Μπρούμα έτρεξε όλο το γήπεδο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.