Παράδοση... άνευ όρων στην Ζαλγκίρις

Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε απέναντι στη ανώτερη Ζαλγκίρις, και ηττήθηκε... χωρίς να αντισταθεί με 93-78.

Ο Παναθηναϊκός άρχισε τον αγώνα με το ψηλό σχήμα των Νέντοβιτς, Σαντ-Ρος, Παπαπέτρου, Μήτογλου και Παπαγιάννη. Από την αρχή του αγώνα, το «Τριφύλλι» δυσκολευόταν να βρει λύσεις, τόσο επιθετικά όσα κι αμυντικά, καθώς μπορεί να μάρκαρε σωστά, όμως δεχόταν αρκετούς πόντους. Η διαφορά κάποια στιγμή έφτασε τους 12 (19-7). Οι «πράσινοι», τελικά, πήγαν στην δεύτερη περίοδο, πίσω με 27-14.

Η δεύτερη περίοδος άρχισε τελείως διαφορετικά, με τον Παναθηναϊκό να βγάζει άμυνες, αλλά κυρίως να ευστοχεί στην επίθεση. Γρήγορα, με δύο τρίποντα του Χεζόνια, κατάφερε να μειώσει σε 33-23. Ο Μποχωρίδης έριξε την διαφορά κάτω από τους 10, και ο Χεζόνια με κάρφωμα, μετά από ασίστ του Νέντοβιτς, έκανε το 33-30. Τότε, ανέλαβε ο Λεκαβίτσιους που με 5 πόντους ανέβασε πάλι την διαφορά για την ομάδα του, με το... τετράποντο του Νέντοβιτς, να κάνει το 41-37. Ένα τρίποντο στο τελευταίο κλάσμα του δευτερολέπτου της επίθεσης, και το καλάθι μετά το κλέψιμο της Ζαλγκίρις διαμόρφωσε το 46-37, αναγκάζοντας τον Κάτας να καλέσει time-out. Ο Μπέντιλ μείωσε με 5 πόντους, όμως η Ζαλγκίρις έφτασε ξανά στο +9, με τους «πράσινους» να αδυνατούν να παίξουν άμυνα. Παπαπέτρου και Μήτογλου ωστόσο σκόραραν στο φινάλε του ημιχρόνου, με την διαφορά να πέφτει στους 5 (52-47).

Οι «πράσινοι» μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο όπως και στην αρχή του αγώνα, αδυνατώντας να σκοράρουν και να βγάλουν άμυνες. Η διαφορά γρήγορα ανέβηκε, με το 14-0 σερί σκορ της Ζαλγκίρις, κι έτσι το σκορ έφτασε το 66-49. Η περίοδος άνηκε ξεκάθαρα, ολοκληρωτικά στην Ζαλγκίρις, όμως, στο τέλος του δεκαλέπτου, οι «πράσινοι» έβγαλαν αντίδραση και κατάφεραν να πάνε πίσω στην τελευταία περίοδο με 74-60.

Η περίοδος άρχισε με βολή για την Ζαλγκίρις, καθώς ο προπονητής του Παναθηναϊκού δέχθηκε τεχνική ποινή, για διαμαρτυρίες στη τελευταία φάση της τρίτης περιόδου, με την οποία έγινε το 75-60. Το «Τριφύλλι» ουσιαστικά δεν «εμφανίστηκε» στο παρκέ στην τελευταία περίοδο. Σε 4 λεπτά κατάφερε να σκοράρει μόνο ένα καλάθι (τρίποντο του Νέντοβιτς) και τις βολές του Μποχωρίδη, μετά το αντιαθλητικό του Λεκαβίτσιους. Η Ζαλγκίρις σκόραρε από όπου ήθελε, με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να οργανώσει κάποια επίθεση. Το εφιαλτικό βράδυ, για τους «πράσινους», βρήκε τον Παναθηναϊκό να ηττάται από την Ζαλγκίρις με 93-78.

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 52-47, 74-60, 93-78

Παναθηναϊκός (Κάτας): Μακ 4, Παπαγιάννης 2, Μποχωρίδης 6 (1), Όγκαστ 9 (1), Παπαπέτρου 9 (1), Χεζόνια 8 (2), Κασελάκης, Νέντοβιτς 17 (4), Ουάιτ 3 (1), Μήτογλου 6, Μπέντιλ 13 (3), Σαντ-Ρος 1