Ο «εφιάλτης» έλαβε τέλος

Η εφιαλτική φετινή ευρωπαϊκή πορεία του Παναθηναϊκού έλαβε τέλος, με τους «πράσινους» να παλεύουν απέναντι στην ΤΣΣΚΑ αλλά να γνωρίζουν την ήττα με 93-86.

Ο Παναθηναϊκός δε ξεκίνησε άσχημα το ματς, βρίσκοντας λύσεις και μένοντας κοντά στο σκορ με την ΤΣΣΚΑ. Με ένα τρίποντο του Σαντ-Ρος πέρασε μπροστά στο σκορ (5-7), όμως οι Ρώσοι αμέσως «απάντησαν» και έκαναν το 11-7, με ένα σερί 6-0. Το «Τριφύλλι» αντέδρασε και κατάφερε να περάσει ξανά μπροστά στο σκορ με 14-17, όμως τότε άρχισαν να κυριαρχούν οι παίκτες του Ιτούδη. Με ένα εντυπωσιακό σερί 13-2, κατάφεραν να μπουν μπροστά στη 2η περίοδο με 27-19.

Στη δεύτερη περίοδο, η ΤΣΣΚΑ διατήρησε την διαφορά που είχε, ήλεγχε τον ρυθμό και δεν είχε πρόβλημα να θέσει γερές βάσεις για την νίκη. Ο Παναθηναϊκός δε κατάφερε να προηγηθεί σε κανένα σημείο, ενώ η διαφορά έπεσε μόνο μέχρι τους 5 (36-31). Η ΤΣΣΚΑ, όμως, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους «πράσινους», έκανε ουσιαστικά ό,τι ήθελε στο παρκέ, και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 49-39.

Η ΤΣΣΚΑ στην 3η περίοδο δεν είχε κανένα πρόβλημα να διατηρήσει την διαφορά στα επίπεδα που ήταν, δεν «έδωσε» περιθώριο αντίδρασης στον Παναθηναϊκό και μπήκε εύκολα στην τελευταία περίοδο μπροστά στο σκορ με  74-61.

Ο Παναθηναϊκός έκανε μια τελευταία προσπάθεια να μπει στο ματς, με έναν… καταιγισμό τριπόντων από Μπέντιλ, Μακ και Μήτογλου (2), όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν ξανά τον τρόπο να «ξεφύγουν» με 84-73. Η… βροχή από τα 6.75μ. συνεχίστηκε με τους Παπαπέτρου και Σαντ-Ρος, όμως η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη διατηρούσε σταθερά διαφορά ασφαλείας, φτάνοντας στο 88-79. Ο Μήτογλου μείωσε στους 7, όμως ένα τρίποντο στα 2 λεπτά από το έμοιαζε να βάζει… τέλος στο ματς. Σαντ-Ρος και Παπαπέτρου ωστόσο μείωσαν στους 5, αλλά ο χρόνος δεν επαρκούσε για κάτι περισσότερο, με το τελικό 93-86 να «γράφει» τον… επίλογο του Παναθηναϊκού στην Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 49-39, 74-61, 93-86

Παναθηναϊκός (Κάτας): Μακ 12 (2), Παπαγιάννης 6, Μποχωρίδης, Όγκαστ 2, Παπαπέτρου 15 (3), Νέντοβιτς 10 (2), Ουάιτ 10 (1), Μήτογλου 12 (2), Μπέντιλ 8 (2), Σαντ-Ρος 11 (3)