«ΜΥΘΙΚΗ» ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ

Ο Παναθηναϊκός έκανε την ΜΥΘΙΚΉ ανατροπή κόντρα στον Ολυμπιακό, καθώς βρέθηκε πίσω με 0-2, όμως έδωσε την «ψυχή» του στο γήπεδο και κατάφερε τελικά να επικρατήσει με 3-2.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει πρώτος ένα προβάδισμα τριών πόντων στο 13-10. Ο Ολυμπιακός ωστόσο επανήλθε άμεσα, έφερε το ματς στα ίσα και οι δύο ομάδες έφτασαν στο 20-20. Εκεί οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δύο σερί πόντους και ουσιαστικά «καθάρισαν» το σετ, κάνοντας χωρίς πρόβλημα το 0-1.

Η εξέλιξη αυτή ευνόησε τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι προηγήθηκαν άμεσα με 1-3 στο δεύτερο σετ. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε, ισοφάρισε και στα μέσα το σετ πήρε ξανά διαφορά τριών πόντων (16-13), όμως ούτε αυτή την φορά την διατήρησε. Οι Πειραιώτες ανέτρεψαν την κατάσταση, προηγήθηκαν με 19-20 και παρέμειναν ψύχραιμοι, φτάνοντας στο 0-2.

Το αρχικό 5-10 του τρίτου σετ έδειχνε πως θα πρόκειται για... περίπατο του Ολυμπιακού, όμως οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έφτασαν σε μια τεράστια ανατροπή. Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν ακόμα και στο 14-18, όμως ο Παναθηναϊκός έφτασε πρώτος σε σετ-πόιντ (24-23), ξεκινώντας έναν... μαραθώνιο. Μετά από πολλές χαμένες ευκαιρίες για το «Τριφύλλι» και λιγότερες για τους φιλοξενούμενους, ήρθε ο απαραίτητος πόντος και ο Παναθηναϊκός μπήκε ξανά στο ματς.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο τέταρτο σετ, προηγήθηκε, όμως έδωσε αρκετούς πόντους στο «Τριφύλλι», στην αρχή του σετ και το «κράτησε» στον αγώνα. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ για έναν ή δύο πόντους, όταν όμως οι δύο ομάδες μπήκαν στην τελική ευθεία, ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος, και με τους Ράπτη, Τσάτσιτς, Ανδρεόπουλο και Ρανγκέλ, κατάφερε να «γυρίσει» το σετ, να νικήσει με 25-23, να κάνει το 2-2 και να στείλει τον αγώνα σε πέμπτο σετ.

Οι «πράσινοι» μπήκαν πολύ δυναμικά στο tie-break και κατάφεραν να προηγηθούν με 4-0, αναγκάζοντας τον πάγκο του Ολυμπιακού να καλέσει τάιμ άουτ. Στην επαναφορά του αγώνα, ο Ανδρεόπουλος με το μπλοκ του έκανε το 5-0 και έδωσε ένα τεράστιο πλεονέκτημα στον Παναθηναϊκό. Ο Ολυμπιακός βρήκε τον πρώτο του πόντο, όμως αυτό δεν «έριξε» τον Παναθηναϊκό, ο οποίος συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς, και έφτασε εύκολα στο 8-3. Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν μέχρι το 10-5, όμως το μπλοκ του Ράπτη έφερε τον Παναθηναϊκό μία ανάσα από την νίκη. Το μπλοκ του Ρανγκέλ έδωσε στον Παναθηναϊκό οχτώ match balls και τελικά με ένα άουτ του Ολυμπιακού, το «Τριφύλλι» έφτασε στην πρώτη του φετινή νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό, ολοκληρώνοντας μια ΜΥΘΙΚΉ ανατροπή από το 0-2.

Τα σετ: 23-25, 23-25, 36-34, 15-9