«Μαύρη» νύχτα για τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός δε τα κατάφερε μέσα στην Αγία Πετρούπολη (112-83) και έδωσε μία πολύτιμη, για τη οχτάδα, νίκη στην Ζενίτ.

Ο Παναθηναϊκός άρχισε άσχημα και στις δύο πλευρές του παρκέ. Δε μπόρεσε να βρει λύσεις επιθετικά και αμυντικά έμοιαζε υπνωτισμένος και η Ζενίτ κατάφερε να φτάσει σε ένα γρήγορο και άνετο 11-0. Το «Τριφύλλι» άρχισε να ανεβάζει «ταχύτητα», βρήκε «ρυθμό» και με ηγέτη τον Παπαπέτρου κατάφερε να μειώσει στους 4 (18-14). Μέχρι την λήξη της περιόδου, και οι δύο ομάδες έβρισκαν σκορ και τελείωσαν την περίοδο στο 26-22.

Ο Παναθηναϊκός στη δεύτερη περίοδο συμπλήρωσε τα φάουλ του από τα πρώτα δύο λεπτά, δίνοντας την δυνατότητα στην Ζενίτ να περάσει μία ολόκληρη περίοδο στη γραμμή της «φιλανθρωπίας». Η Ζενίτ καθ'όλη την διάρκεια της περιόδου ήταν μπροστά στο σκορ, με τον Παναθηναϊκό να «απαντάει» με διάφορες λύσεις, τόσο από το τρίποντο όσο και κάτω από την ρακέτα. Με μερικές αμφισβητούμενες διαιτητικές αποφάσεις, η Ζενίτ κατάφερε να ανεβάσει την διαφορά στους εννιά λίγα δευτερόλεπτα πριν την λήξη την περιόδου, με τον Παπαπέτρου να ευστοχεί σε buzzer beater για να στείλει το «Τριφύλλι» στα αποδυτήρια πίσω με 47-40.

Στην τρίτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός μπόρεσε να μειώσει μέχρι και στους 4, όμως η Ζενίτ κατάφερε να ανεβάσει την διαφορά σε διψήφια νούμερα, βρήκε αρκετές λύσεις πίσω από την γραμμή του τριπόντου και μπήκε στη τελευταία περίοδο μπροστά με 76-60.

Ο Παναθηναϊκός φάνηκε να παρατά το παιχνίδι, αρχίζοντας την τελευταία περίοδο με τους Κασελάκη, Δίπλαρο και Βουγιούκα. Το «Τριφύλλι» με πρωταγωνιστή τον Νέντοβιτς «έτρεξε» ένα σερί και κατάφερε να μειώσει σε 84-72, με 7 λεπτά να απομένουν. Τα τελευταία λεπτά, όμως, είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους «πράσινους» να μην μπορούν να κάνουν ένα ακόμη «θαύμα», και τελικά να γνωρίζουν την ήττα με 112-83