Μάγκας Παναθηναϊκός, «άλωσε» την Θεσσαλονίκη!

Μεγάλη εμφάνιση από τους παίκτες του Παναθηναϊκού, που παρά την απουσία του Τσάτσιτς πήραν την τεράστια νίκη με 2-3 απέναντι στον ΠΑΟΚ.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν ανταγωνιστικός μόνο στο ξεκίνημα, με το σκορ να φτάνει στο 6-6. Από εκεί και μετά ωστόσο οι γηπεδούχοι έπαιξαν... μόνοι τους, πήραν μια σημαντική διαφορά με ένα σερί 4-0 και στην συνέχεια κυριάρχησαν απόλυτα, φτάνοντας και σε διψήφια διαφορά. Η αντίδραση δεν ήρθε ποτέ, με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να φτάσει με πολύ εύκολο τρόπο στο 1-0.

Ισορροπημένη ήταν η κατάσταση μέχρι τα μέσα του δεύτερου σετ, με το σκορ να φτάνει στο 14-14 και τον Παναθηναϊκό να αναλαμβάνει έκτοτε τα ηνία. Ο Ρανγκέλ έκανε το 15-17, οι «πράσινοι» έφτασαν και στο +4 και με εντυπωσιακό μπλοκ του Πελεκούδα έφεραν το ματς στα ίσα.

Οι Θεσσαλονικείς επέβαλαν τον ρυθμό τους και στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, φτάνοντας εύκολα στο 12-7. Σταδιακά το «Τριφύλλι» πλησίασε, όμως στην... τελική ευθεία βρέθηκε πίσω με 23-19. Με τον Ράπτη στο σερβίς ωστόσο ο Παναθηναϊκός βρήκε ένα εντυπωσιακό σερί και πέρασε μπροστά, φτάνοντας δύο φορές σε σετ-μπολ. Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου δεν εκμεταλλεύτηκαν ωστόσο κανένα από τα δύο, χάνοντας τελικά το σετ με 29-27 από τον ΠΑΟΚ.

Η «απάντηση» ωστόσο ήρθε, με τον Παναθηναϊκό να κυριαρχεί μετά το 11-11 του τέταρτου σετ. Οι άσοι των Ράπτη και Ανδρεόπουλου έκαναν το 13-16, ο Ρανγκέλ ανέβασε ακόμα περισσότερο την διαφορά και οι παίκτες του «Τριφυλλιού» δεν δυσκολεύτηκαν να υπερασπιστούν το προβάδισμά τους, στέλνοντας το ματς στο τάι-μπρέικ.

Εκεί οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς ισόπαλες, με τον Παναθηναϊκό να πηγαίνει στην αλλαγή μπροστά με 7-8 χάρη σε πόντο του Ρανγκέλ. Ο Ανδρεόπουλος έκανε το 8-11 και έδωσε τεράστιο προβάδισμα στο «Τριφύλλι», ενώ ο Μούχλιας με μονό μπλοκ ανέβασε ακόμα περισσότερο την διαφορά. Οι «πράσινοι» δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και με το τελικό 12-15 πήραν τη νίκη και έμειναν μόνοι στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Τα σετ: 25-14, 20-25, 29-27, 18-25, 12-15