«Λύγισε» στο φινάλε ο... λαβωμένος Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια, κατάφερε να «γυρίσει» το ματς παρά την κομβική απουσία του Τσάτσιτς, όμως στο τάι-μπρέικ λύγισε και γνώρισε την ήττα από τον Φοίνικα Σύρου.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν «χέρι-χέρι» το παιχνίδι, με τον Φοίνικα να έχει σταθερά το προβάδισμα στην αρχή και τον Παναθηναϊκό να περνά για πρώτη φορά μπροστά με άσο του Ανδρεόπουλου (10-11). Οι γηπεδούχοι ωστόσο «απάντησαν» άμεσα, έφτασαν στο 15-12 και με τον Παπαγγελόπουλο στο σερβίς βρήκαν ένα τρομερό σερί. Το 15-13 έγινε... 22-13, με τους «πράσινους» να μην μπορούν να βγάλουν αντίδραση και να χάνουν εύκολα το σετ αυτό.

Το «Τριφύλλι» μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 2-4, όμως ένα σερί 3-0 έφερε τον Φοίνικα μπροστά. Ο Παναθηναϊκός προσπέρασε ξανά για το 9-11, ο Φοίνικας έφτασε στο 12-11, αλλά από τα μέσα του σετ και μετά οι «πράσινοι» κυριάρχησαν. Ο Ράπτης έδωσε «αέρα» 2 πόντων στους φιλοξενούμενους (15-17), ενώ μαζί με Μούχλια και Γιάκομπσεν ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 17-23. Ο Φοίνικας κατέβασε την διαφορά αλλά ο Παναθηναϊκός έφερε το ματς στα ίσα χωρίς άλλα προβλήματα.

Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου είχαν πια το μομέντουμ και με εντυπωσιακό μονό μπλοκ του Γιάκομπσεν πήραν προβάδισμα 2 πόντων και στο τρίτο σετ (6-8). Οι νησιώτες ισοφάρισαν, όμως ο Παναθηναϊκός είχε σταθερά το προβάδισμα, φτάνοντας στο +3 με τον Ρανγκέλ (12-15). Η γηπεδούχος ομάδα αδυνατούσε να πλησιάσει και οι «πράσινοι» ανέβασαν με μεγάλη άνεση την διαφορά, φτάνοντας στο 17-24 και κατακτώντας τελικά το σετ με λάθος του Φοίνικα.

Η εξέλιξη αυτή πάντως δεν πτόησε τον Φοίνικα, ο οποίος ξεκίνησε εντυπωσιακά το τέταρτο σετ και προηγήθηκε γρήγορα με 3-0. Ο Παναθηναϊκός πλησίασε στον πόντο μέχρι και το 10-9, όμως σε εκείνο το σημείο έχασε την επαφή του με το σκορ. Οι Συριανοί έφτασαν στο 18-13 και το 23-17, φέρνοντας το ματς στα ίσα και στέλνοντάς το στο τάι-μπρέικ.

Εκεί ο Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος άνοιξε το σκορ, αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν ένα σερί τεσσάρων πόντων, θέτοντας γερές βάσεις νίκης (4-1). Το τάιμ άουτ του Παναθηναϊκού δεν άλλαξε κάτι, με το σκορ να φτάνει στο 7-2 και την αλλαγή να γίνεται στο 8-3. Οι «πράσινοι» προσπάθησαν να αντιστρέψουν τα δεδομένα και πλησίασαν στους 2 (9-7) με εντυπωσιακά μπλοκ, ενώ με λάθος του Φοίνικα έφεραν το ματς στα ίσα (11-11). Ο Μούχλιας με άσο έβαλε μπροστά το «Τριφύλλι», με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν «χέρι-χέρι» και το σετ να οδηγείται στην παράταση με πλασέ του Ρανγκέλ (14-14). Στο φινάλε πάντως οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι και με εντυπωσιακό μπλοκ του Πρωτοψάλτη πήραν τη νίκη, ενώ αμέσως μετά... άναψαν τα αίματα ανάμεσα σε Ρανγκέλ και Μπράουν. Ευτυχώς οι ψυχραιμότεροι επενέβησαν άμεσα, με αποτέλεσμα να αποφευχθούν τα χειρότερα.

Τα σετ: 25-17, 21-25, 18-25, 25-18, 17-15