Ιδανικός... αυτόχειρας ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός έχασε διπλό ματς-πόιντ στο τάι-μπρέικ και γνώρισε μια επώδυνη ήττα από τον ΠΑΟΚ, στην 1η αγωνιστική των play-off της Volley League.

Οι «πράσινοι» μπήκαν με... ορμή στο πρώτο σετ και πήραν από το ξεκίνημα το προβάδισμα, με τον Ρανγκέλ να κάνει το 3-1. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 5-5, όμως με δύο σερί άσους του Ανδρεόπουλου ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (9-5) και έλεγξε απόλυτα το σετ. Ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση και η διαφορά συνεχώς ανέβαινε, με τον Ρανγκέλ να κάνει το 18-11 με μπλοκ. Το «Τριφύλλι» μάλιστα έφτασε και στο +8, κατακτώντας τελικά με μεγάλη άνεση το σετ.

Οι Θεσσαλονικείς ήταν σαφώς πιο ανταγωνιστικοί στην συνέχεια, όταν προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 2 πόντους για το 4-6. Οι «πράσινοι» δεν άργησαν να ισοφαρίσουν, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι το τέλος. Μετά από απανωτές ισοπαλίες το σκορ έφτασε στο 22-22, αλλά εκεί ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να βρει καμία λύση και ο ΠΑΟΚ έκανε ένα σερί 0-3, φέρνοντας το ματς στα ίσα.

Το «Τριφύλλι» ήταν καταιγιστικό στο ξεκίνημα του πρώτου σετ και έφτασε στο 3-0 με δύο άσους του Τσάτσιτς και στο 11-7 με τον Πελεκούδα. Το σκορ έφτασε μέχρι και το 13-8, όμως κάπου εκεί ο Παναθηναϊκός έπαθε ένα μεγάλο... μπλακ-άουτ. Ο ΠΑΟΚ βρήκε ένα εντυπωσιακό σερί και έφερε το σκορ στο 15-20, αποκτώντας πια το «πάνω χέρι». Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου δεν μπόρεσαν να κάνουν την ανατροπή και έτσι οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι-χέρι» στο τέταρτο σετ, όπου καμία από τις δύο δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 11-13, ο Παναθηναϊκός επανήλθε και το ματς έφτασε στο 17-17. Σε εκείνο το σημείο το «Τριφύλλι» κυριάρχησε απόλυτα, βρήκε τους απαραίτητους πόντους και έστειλε το ματς στο τάι-μπρέικ με πόντο του Πανταλέων.

Εκεί ο Παναθηναϊκός είχε μόνιμα το προβάδισμα, έφτασε στο 8-5 και το 13-10, ενώ ο Πανταλέων του έδωσε διπλό ματς-πόιντ (14-12). Κάπου εκεί όμως ήρθε άλλο ένα «νεκρό» διάστημα, με τους Θεσσαλονικείς να κάνουν ένα σερί 0-4 και να φεύγουν από το Μαρούσι με το «διπλό».

Τα σετ: 25-17, 22-25, 18-25, 25-19, 14-16