ΕΠΙΚΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ!

Ο τραγικός Παναθηναϊκός του πρώτου μέρους έδωσε την θέση του σε μια «καλοκουρδισμένη»... μηχανή στο δεύτερο, με τους παίκτες του Κάτας να επιστρέφουν από το -20 και να παίρνουν μια τεράστια νίκη στην παράταση (86-83).

Το «Τριφύλλι» ήταν κάκιστο με το... καλημέρα του αγώνα, με αποτέλεσμα οι Ιταλοί να πάρουν από το ξεκίνημα τον απόλυτο έλεγχο και να φτάσουν γρήγορα σε διψήφιο προβάδισμα (4-14), παρά τα δύο μακρινά σουτ του Παπαγιάννη. Οι παίκτες του Κάτας δεν μπορούσαν να βγάλουν άμυνες, ούτε να βρουν επιθετικές λύσεις, με αποτέλεσμα η Αρμάνι να φτάσει ακόμα και στο 6-20. Ένα τρίποντο του Νέντοβιτς δεν ήταν αρκετό για να αλλάξει τον ρυθμό, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει μέχρι το φινάλε της περιόδου πόντους μόνο από τον Χεζόνια και να κλείνει το δεκάλεπτο στο -11.

Παρ' ότι κάτι τέτοιο έμοιαζε δύσκολο, οι «πράσινοι» παρουσιάστηκαν ακόμα χειρότεροι στην συνέχεια, με τους Ιταλούς να κάνουν πραγματικά ό,τι θέλουν. Μπέντιλ και Παπαπέτρου ήταν οι μόνοι που προσπάθησαν να κάνουν κάτι επιθετικά με 6 και 4 πόντους αντίστοιχα, αλλά η Αρμάνι δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει για πρώτη φορά στο +20 (22-42)! Ένα καλάθι του Μήτογλου έριξε την διαφορά στους 15 (29-44), αλλά ο Σέρχιο σκόραρε στην εκπνοή του πρώτου μέρους και διαμόρφωσε το... ταπεινωτικό 29-46.

Μπέντιλ και Παπαπέτρου ήταν οι μόνοι παίκτες που άσκησαν πίεση στους φιλοξενούμενους και στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, με τον αρχηγό να ευστοχεί σε τρίποντο και τον Γκανέζο να κυριαρχεί κάτω από την αντίπαλη μπασκέτα, να προσθέτει 8 πόντους στην στατιστική του και να ρίχνει την διαφορά στους 10 (40-50). Οι Ιταλοί έφτασαν στο 40-55, όμως με κάρφωμα του Παπαγιάννη και τρίποντο του Χεζόνια ο Παναθηναϊκός «απάντησε» και με τον Παπαπέτρου έριξε την διαφορά μετά από πολλή ώρα σε μονοψήφια επίπεδα (46-55). Η Αρμάνι βρήκε ένα σερί τεσσάρων πόντων, αλλά με βολές από Χεζόνια και Ουάιτ το «Τριφύλλι» μπήκε στην τελική ευθεία του αγώνα από το -10.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν γρήγορα στο 49-63, αλλά δύο τρίποντα από Μακ και Παπαπέτρου έδωσαν ξανά «ζωή» στον Παναθηναϊκό. Ο «Πάπι» με ωραία ενέργεια κέρδισε το γκολ -φάουλ για το 57-65, ενώ στην βολή αστόχησε, αλλά ο Μπέντιλ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και κατέβασε την διαφορά στους 6 (59-65). Σε εκείνο το σημείο οι «πράσινοι» είδαν τον Σαντ-Ρος να αποχωρεί λόγω ενός χτυπήματος που δέχτηκε σε ένα σκριν, αλλά με πόντους από Παπαγιάννη και Ουάιτ πλησίασαν στους 3 (64-67)! Ο Έλληνας σέντερ έριξε την διαφορά μέχρι και τον πόντο (66-67, 68-69), αλλά ο Μακ αστόχησε στην κρίσιμη επίθεση και η Αρμάνι με μια εύστοχη βολή έφτασε στο 68-70. Ο Χεζόνια ωστόσο πέτυχε ένα εντυπωσιακό καλάθι στην εκπνοή, στέλνοντας το ματς στην παράταση και σκορπώντας ενθουσιασμό σε όλους τους παρευρισκόντες στο γήπεδο.

Ο Κροάτης ξεκίνησε με τρίποντο και την παράταση, όμως αμέσως μετά υπέπεσε στο πέμπτο του φάουλ, βγαίνοντας από το ματς. Ένα νέο τρίποντο του Μακ έκανε το 76-71, ενώ ο Ουάιτ με φοβερή ατομική ενέργεια ανέβασε την διαφορά στους 5 (78-73). Ο Παπαπέτρου ευστόχησε με την σειρά του πίσω από τα 6.75μ. για το 81-73, ο Μακ συνέχισε το… κρεσέντο του Παναθηναϊκού για το 85-75, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη. Οι Ιταλοί ευστοχούσαν συνεχώς στις βολές και πλησίασαν μέχρι τους 6 (86-83), αλλά το τρίποντο της ισοφάρισης ήταν άστοχο, με το «Τριφύλλι» να παίρνει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 29-46, 49-59, 70-70, 86-83 (παρ.)

Παναθηναϊκός (Κάτας): Μακ 11 (2), Παπαγιάννης 14, Μποχωρίδης, Όγκαστ, Παπαπέτρου 14 (3), Χεζόνια 17 (2), Νέντοβιτς 3 (1), Ουάιτ 9 (1), Μήτογλου 2, Μπέντιλ 16 (1), Σαντ-Ρος