«Αυτοκτονία»... άνευ προηγουμένου για τον Παναθηναϊκό!

Τα «φίνα κορίτσια» προηγήθηκαν με 2-1 σετ και με 11-8 στο τάι-μπρέικ, όμως... κατάφεραν να δεχτούν ένα σερί 0-7 και να χάσουν το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το πρώτο σετ, ακριβώς όπως αναμενόταν για ένα μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα σε δύο ισάξιες ομάδες. Η Θήρα προηγήθηκε πρώτη με δύο πόντους διαφορά (8-10), ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 14-12 και το 16-14, όμως καμία αντίπαλος δεν μπορούσε να ξεφύγει. Το σκορ έφτασε στο 24-23, με το «Τριφύλλι» να χάνει τρία σετ-μπολ και τελικά να χάνει... μέσα από τα χέρια του το σετ.

Αρκετά πιο δύσκολα έμοιαζαν τα πράγματα στο δεύτερο σετ, εκεί όπου οι «πράσινες» έμειναν πίσω στο ξεκίνημα με 6-9. Η κατάσταση αντιστράφηκε άμεσα, με την Τσιτσιγιάννη να διαμορφώνει το 11-10, όμως η Θήρα βρήκε μια σειρά από καλές άμυνες και επιθέσεις και έφτασε στο 15-20! Σε εκείνο το σημείο ωστόσο τα «φίνα κορίτσια» πραγματοποίησαν μια εκπληκτική ανατροπή, φέρνοντας το ματς στα ίσα με μεγάλη πρωταγωνίστρια την Χαντάβα. Η ίδια μάλιστα τελείωσε μόνη της το σετ, με πόντο και άσο, φέρνοντας τον ημιτελικό στα ίσα.

Η ισοφάριση έδωσε... φτερά στα πόδια των παικτριών του Παναθηναϊκού, οι οποίες κυριάρχησαν απόλυτα στο τέταρτο σετ. Η Χαντάβα έφερε το σκορ με το «καλημέρα» στο 8-4. ενώ η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει, με την Χουντέκοβα να την στέλνει σε διψήφια επίπεδα (17-7). Η Χαντάβα συνέχισε να σκοράρει, με το σετ να ολοκληρώνεται από λάθος σερβίς των φιλοξενούμενων.

Ο ΑΟ Θήρας ωστόσο έβγαλε άμεσα αντίδραση, παίρνοντας προβάδισμα με 1-5 στο πέμπτο σετ. Το «Τριφύλλι» πλησίασε και κατάφερε να ισοφαρίσει με την Χαντάβα (9-9), με την Σάντσες να διαμορφώνει μάλιστα το 10-9. Κάπου εκεί ωστόσο ακολούθησε ένα «νεκρό» διάστημα, με αποτέλεσμα η Θήρα να φτάσει για δεύτερη φορά στο ματς στο 15-20. Αυτή την φορά η ανατροπή δεν ήρθε, με τις φιλοξενούμενες να κατακτούν το σετ με 18-25 και να στέλνουν τον ημιτελικό στο τάι μπρέικ.

Εκεί τα πράγματα κυλούσαν ιδανικά για την Θήρα, που έφτασε στο 4-7, όμως με την Χαντάβα στο σερβίς ο Παναθηναϊκός «έτρεξε» ένα φοβερό σερί και πέρασε μπροστά στην αλλαγή τερέν (8-7)! Ο άσος της Σάντσες έδωσε «αέρα» δύο πόντων στο «Τριφύλλι» (10-8), ενώ με λάθος της Θήρας το σκορ έφτασε στο 11-8. Οι φιλοξενούμενες ωστόσο βρήκαν ένα απίστευτο σερί 0-7 και «σφράγισαν» το εισιτήριο για τον τελικό της διοργάνωσης.

Τα σετ: 26-28, 27-25, 25-17, 18-25,