Αποκαρδιωτικός...

Κάκιστη εμφάνιση για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος πήρε ένα σετ αλλά στα υπόλοιπα έχασε με... κάτω τα χέρια από τον Ολυμπιακό, δείχνοντας ξανά πως φέτος ήταν ένα επίπεδο κάτω.

Ο Παναθηναϊκός δεν παρουσίασε καλό πρόσωπο στο πρώτο σετ, παρ' ότι στο ξεκίνημα πήρε προβάδισμα με 3-5. Ο Ολυμπιακός έφτασε γρήγορα στο υπέρ του 7-5 και δεν άργησε να ανεβάσει την διαφορά, με το σκορ να φτάνει το 15-11. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν αλλά δεν μπόρεσαν να μειώσουν, με τους «ερυθρόλευκους» να ελέγχουν απόλυτα την κατάσταση και να φτάνουν εύκολα στο 1-0.

Η «απάντηση» του Παναθηναϊκού ήταν εμφατική, με τους παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου να μην χάνουν ποτέ το προβάδισμα στο τρίτο σετ. Η διαφορά ήταν από την έναρξη στους 2 πόντους, μέχρι δύο απανωτά λάθη των γηπεδούχων να διαμορφώσουν το 9-13. Οι «πράσινοι» δεν έχασαν καθόλου την συγκέντρωσή τους και με δύο σερί άσους του Χαράλαμπου Ανδρεόπουλου έφτασαν στο 13-18, θέτοντας γερές βάσεις για την κατάκτηση του σετ. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 19-22, όμως Τσάτσιτς και Ράπτης βρήκαν συνεχόμενους πόντους και με λάθος των «ερυθρόλευκων» το σκορ έγινε 1-1.

Η κατάκτηση του σετ ωστόσο δεν έδωσε ώθηση στους παίκτες του «Τριφυλλιού», οι οποίοι ήταν ανταγωνιστικοί στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ (11-10), αλλά κάπου εκεί τα πράγματα... ζόρισαν. Δύο απανωτοί άσοι έδωσαν προβάδισμα 5 πόντων στον Ολυμπιακό, με τους Πειραιώτες να την διατηρούν με πολύ μεγάλη άνεση μέχρι το τέλος και να κάνουν με άνεση το 2-1.

Αυτή την φορά δεν ήρθε ωστόσο «απάντηση», με τους φιλοξενούμενους να μένουν από πολύ νωρίς πίσω με μεγάλη διαφορά. Το αρχικό 6-1 έγινε 14-7 με κόκκινη κάρτα στον Γιάκομπσεν και 18-9, με τον Παναθηναϊκό να είναι ανήμπορος να βγάλει αντίδραση και να χάνει το σετ με το… ταπεινωτικό 25-10 και το ματς με 3-1.

Τα σετ: 25-19, 20-25, 25-20, 25-10