«Περίπατος» και... πρόκριση για τα «φίνα κορίτσια»

Ο Παναθηναϊκός επιβεβαίωσε και εντός γηπέδου τον τίτλο του φαβορί απέναντι στις Αμαζόνες, επικρατώντας με 3-0 σετ στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι.

Από το ξεκίνημα του πρώτου σετ φάνηκε πως θα κυλήσει το παιχνίδι, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται γρήγορα με 4-0 και 8-1 με μπλοκ της Χαντάβα. Η διαφορά έγινε εύκολα και διψήφια (15-5), με τις φιλοξενούμενες να μην μπορούν να ακολουθήσουν και το 1-0 να γίνεται με τεράστια άνεση.

Εύκολα ήταν τα πράγματα και στο δεύτερο σετ, με τα «φίνα κορίτσια» να φτάνουν στο 10-5 και έκτοτε να ελέγχουν απόλυτα την κατάσταση. Οι φιλοξενούμενες πλησίασαν μια φορά στους 3 (12-9) αλλά δεν κατάφεραν τίποτα περισσότερο, με τον Παναθηναϊκό να αυξάνει την διαφορά και να κάνει το 2-0.

Στο τρίτο σετ οι Αμαζόνες προέβαλαν αντίσταση στην αρχή, φτάνοντας μέχρι το 9-9. Με την Τσιτσιγιάννη στο σερβίς όμως το «Τριφύλλι» έκανε ένα σερί 9-0, προηγήθηκε με νταμπλ-σκορ και ουσιαστικά «τελείωσε» το ματς, φτάνοντας με ακόμα μεγαλύτερη άνεση στο τελικό 3-0.

Έτσι, στο δεύτερο ματς ο Παναθηναϊκός χρειάζεται νίκη ή ήττα με 3-2 προκειμένου να πάρει την πρόκριση, ενώ αν ηττηθεί «καθαρά» (3-0 ή 3-1) θα υπάρξει «χρυσό» σετ.

Τα σετ: 25-16, 25-17, 25-13

Παναθηναϊκός (Οικονόμου): Χουντέκοβα 10 (9/20 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ. - 56% άριστες), Νεΐκοβα 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Κωνσταντέλλου 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Τσιτσιγιάννη 8 (7/16 επ., 1 άσσος), Χαντάβα 18 (11/25 επ., 6 άσσοι, 1 μπλοκ, 31% υπ. - 23% άριστες), Σάντσες 16 (13/17 επ., 3 μπλοκ) / Ξηντάρα (λ, 40% υπ. - 40% άριστες), Τζαφέρη (λ), Κασδοβασίλη 1 (1/1 επ.), Λεωνίδου (33% υπ. - 33% άριστες)