«Πάτησε» την Μακάμπι ο Παναθηναϊκός!

Με τέσσερις παίκτες (Μήτογλου, Παπαπέτρου, Ουάιτ, Χεζόνια) να βρίσκονται σε... μεγάλα κέφια, ο Παναθηναϊκός «ισοπέδωσε» με 81-63 την Μακάμπι και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα.

Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ καλύτερος στο ξεκίνημα, με τον Μάριο Χεζόνια να τον οδηγεί στο γρήγορο 7-1. Την... σκυτάλη ανέλαβε μετά ο Ντίνος Μήτογλου, για το 13-5, ενώ ο Ουάιτ πέτυχε άλλους 5 πόντους, με την Μακάμπι να μην μπορεί να ακολουθήσει. Το τρίποντο του Χεζόνια ανέβασε την διαφορά στους 18, με τους «πράσινους» να είναι καθολικά ανώτεροι.

Μποχωρίδης και Παπαγιάννης διατήρησαν το «Τριφύλλι» στο +17 (30-13), με τους Ισραηλινούς να μην μπορούν να αντιδράσουν με κανέναν τρόπο. Μόλις η διαφορά έπεσε στους 11 ο Μήτογλου «απάντησε» με γκολ-φάουλ, ενώ ο Ουάιτ συνέχισε τα... δικά του, σκοράροντας ασταμάτητα κάτω από το αντίπαλο καλάθι. Το μόνο που μπόρεσαν οι φιλοξενούμενοι ήταν να κατεβάσουν την διαφορά στους 13.

Η τρίτη περίοδος ήταν η μοναδική στην οποία άσκησε πίεση η ομάδα του Σφαιρόπουλου, με τον Παναθηναϊκό να μην αντιμετωπίζει πρόβλημα στην αρχή και να κρατάει σημαντικό προβάδισμα με πρωταγωνιστή τον Παπαπέτρου (51-35). Οι φιλοξενούμενοι έριχναν σταδιακά την διαφορά, ο αρχηγός του «Τριφυλλιού» σκόραρε για την ομάδα του, όμως η Μακάμπι κατάφερε στην εκπνοή να ρίξει την διαφορά στο σουτ (58-55).

Οι «πράσινοι» πάντως φρόντισαν να επαναφέρουν… άμεσα την τάξη, αφού για 5 λεπτά δεν δέχτηκαν κανένα καλάθι και με σερί 0-9 έφτασαν ξανά σε προβάδισμα ασφαλείας (67-55). Η Μακάμπι έχασε ουσιαστικά τις όποιες ελπίδες της και ο Παπαπέτρου με 5 συνεχόμενους πόντους διαμόρφωσε το 74-59 και έβαλε… τέλος στο ματς. Ο αρχηγός του «Τριφυλλιού» ευστόχησε σε νέο μακρινό σουτ, ο Ουάιτ έστειλε την διαφορά στους 20 και ο Παπαγιάννης έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα (81-60), με τους Ισραηλινούς να μειώνουν στο τέλος στους 18.

Τα δεκάλεπτα: 25-9, 43-30, 58-55, 81-63

Παναθηναϊκός (Κάτας): Μακ, Παπαγιάννης 8, Μποχωρίδης 5 (1), Παπαπέτρου 20 (4), Χεζόνια 12 (2), Κασελάκης, Ουάιτ 15, Μήτογλου 12, Μπέντιλ 4, Σαντ-Ρος 5 (1)