Παναθηναϊκή αντίδραση και φουλ για Ευρώπη!

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ (2-1), με τα γκολ των Μακέντα και Ιωαννίδη, ανεβάζοντας απόδοση στο 2ο ημίχρονο και μπορεί να ελπίζει ακόμα για Ευρώπη.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι, φέρνοντας την μπάλα στη περιοχή του Παναθηναϊκού από το πρώτο κιόλας λεπτό, χωρίς να μπορέσει να δημιουργήσει κάποια ευκαιρία. Το παιχνίδι στα επόμενα λεπτά κύλησε χωρίς να κινδυνεύσει κάποια ομάδα.

Στο 10', ο «Δικέφαλος» δημιούργησε την πρώτη ευκαιρία, με τον Χουάνκαρ να προλαβαίνει να διώχνει τη μπάλα από την περιοχή του «Τριφυλλιού» και με τον Ουάρντα να ακουμπάει την μπάλα με το χέρι, κόβοντας την επίθεση της ομάδας του.

Στο 12', έγιναν τα πρώτα σουτ του αγώνα από πλευράς ΠΑΟΚ, με το πρώτο του Τζόλη να κοντράρει στον Μαουρίσιο και αυτό του Ελ Καντουρί να φεύγει ψηλά μακριά από την εστία. Από την εκτέλεση του άουτ, ο Παναθηναϊκός με ηρεμία και με πολλές πάσες έφερε την μπάλα έξω από την περιοχή του ΠΑΟΚ, όμως η πάσα του Χατζηγιοβάνη ήταν κακή και επέτρεψε στην άμυνα των Θεσαλλονικιών να απομακρύνει.

Στο 15', ο ΠΑΟΚ έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα, καθώς μετά από πολύ ωραία σέντρα, ο Ζίβκοβιτς πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή, χωρίς όμως να μπορέσει να σκοράρει από ευνοϊκή θέση.

Ο Παναθηναϊκός στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα είχε ξεκάθαρα αμυντικό ρόλο, με τον ΠΑΟΚ να έχει την κατοχή, να προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρίες, όμως με εξαίρεση την κεφαλιά στο 15', να μην μπορεί να απειλήσει το «Τριφύλλι», με την «πράσινη» άμυνα να απομακρύνει μονίμως την μπάλα από την περιοχή της.

Στο 25', ο Ζίβκοβιτς προσπάθησε να απειλήσει με ένα σουτ έξω από την περιοχή του Παναθηναϊκού, χωρίς όμως να πετύχει την εστία.

Λίγα λεπτά μετά, στο 29', ο Κρέσπο βρήκε άδειο ολόκληρο τον διάδρομο μπροστά του, το εκμεταλλεύτηκε και από το κέντρο του γηπέδου μπήκε χωρίς δυσκολία στην περιοχή του «Τριφυλλιού», με το σουτ του να περνάει δίπλα από την εστία του Διούδη.

Στο 36', πάλι ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να απειλεί, με την κεφαλιά του Τζόλη να περνάει, ελεγχόμενη από τον Διούδη, αρκετά άουτ.

Στο 39', ο Χουάνκαρ κέρδισε ένα φάουλ λίγο μπροστά από το κέντρο του γηπέδου, με καταπληκτική μπαλιά του ο Βιγιαφάνιες βρήκε τον Χατζηγιοβάνη έξω από το πλάι της περιοχής του ΠΑΟΚ, αυτός πέταξε «γλυκά» την μπάλα στη περιοχή και ο Μακέντα, στην πρώτη ευκαιρία του Παναθηναϊκού στον αγώνα, κατάφερε με την κεφαλιά του να ανοίξει το σκορ για το «Τριφύλλι» και να κάνει το 1-0.

Έτσι, ο Παναθηναϊκός για άλλη μία φορά, άφησε τον αντίπαλο να ελέγχει το παιχνίδι, να έχει τις ευκαιρίες, όμως ευτύχησε να σκοράρει στη πρώτη του επίθεση και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ (1-0).

Στο δεύτερο ημίχρονο, στο 50' ο Παναθηναϊκός δημιούργησε προϋποθέσεις καλής αντεπίθεσης, όμως ο Μακέντα βρέθηκε σε θέση οφσάιντ, δίνοντας τέλος σε αυτή την επιθετική ενέργεια του «Τριφυλλιού». Μάλιστα, το επόμενο λεπτό, ο σκόρερ του Παναθηναϊκού, ζήτησε αλλαγή εξαιτίας ενός προβλήματος στο πόδι του, με τον Ιωαννίδη να τον αντικαθιστά.

Στο 55', ο ΠΑΟΚ έφτασε κοντά στην ισοφαρίσει, φτάνοντας μέχρι την περιοχή του Παναθηναϊκού, όμως η «πράσινη» άμυνα κατάφερε να απομακρύνει τελευταία στιγμή την κακή μπαλιά του Τζόλη. Και ένα λεπτό μετά, ο Ιωαννίδης έκανε κακό γύρισμα, με τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ να μπλοκάρει την μπάλα.

Ο Παναθηναϊκός απείλησε για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο, με ένα ωραίο σουτ του Αγιούμπ έξω από την περιοχή, που πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, στο 69'.

Ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο ημίχρονο είχε περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια του, δεν άφηνε τον ΠΑΟΚ να δημιουργήσει ευκαιρίες, χωρίς όμως να δημιουργεί και ο ίδιος.

Στο 74', το «Τριφύλλι» προχώρησε σε δεύτερη αναγκαστική αλλαγή, με τον Ενγκμπακοτό να αντικαθιστά τον Αγιούμπ, που τραυματίστηκε.

Οι «πράσινοι» ανέβασαν αρκετά την απόδοση τους στο δεύτερο ημίχρονο, κυρίως οι Βιγιαφάνιες και Χατζηγιοβάνης, με τον τελευταίο να τραυματίζεται και να δίνει την θέση του στον Καρλίτος, στο 80'.

Ένα λεπτό αφού μπήκε στο γήπεδο, ο Καρλίτος πήρε την μπάλα από ωραία μπαλιά του Χουάνκαρ, που την πήρε από τον Βιγιαφάνιες, έτρεξε μέχρι την περιοχή, γύρισε την μπάλα στον Ενγκμπακοτό, ο οποίος είδε το σουτ του να μην καταλήγει στα δίχτυα μετά την επέμβαση του τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ, όμως από την απόκρουση η μπάλα πήγε στον Ιωαννίδη, που στη κενή εστία έκανε το 2-0 (81').

Στο 83', από την σέντρα, ο ΠΑΟΚ στην επίθεση του κατάφερε να μειώσει άμεσα, με τον επιθετικό του ΠΑΟΚ να προλαβαίνει τον Διούδη και να γυρνάει την μπάλα στη κενή εστία για τον Κρμέντσικ, που εύκολα έκανε το 2-1.

Αξίζει να σημειωθεί πως στο 2ο γκολ του «Τριφυλλιού», συμμετείχαν και οι τρεις αλλαγές που έκανε ο Μπόλονι.

Στο 91', από ένα κόρνερ, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να απειλήσει, όμως ο Διούδης μπλόκαρε εύκολα την κεφαλιά του Κρέσπο.

Στο 92', πάλι ο Κρέσπο απείλησε με σουτ μέσα από την περιοχή, που όμως πέρασε αρκετά έξω.

Στα επόμενα δύο λεπτά, δεν υπήρξε κάποια φάση, με τον αγώνα να τελειώνει 2-1 υπέρ του Παναθηναϊκού, με τα γκολ των Μακέντα και Ιωαννίδη.

Παναθηναϊκός (Μπόλονι): Διούδης, Χουάνκαρ, Πούγγουρας, Σένκεφελντ, Μολό, Νιάς, Μαουρίσιο, Αγιούμπ (74' Ενγκμπακοτό), Χατζηγιοβάνης (80' Καρλίτος), Βιγιαφάνιες, Μακέντα (52' Ιωαννίδης)