ΝΤΡΟΠΙΑΣΤΙΚΟΣ αποκλεισμός!

Ο Παναθηναϊκός δέχτηκε δύο γκολ από το 9' και δεν κατάφερε να πετύχει απολύτως τίποτα στο ματς, μειώνοντας απλώς στο 75' με τον Πούγγουρα και γνωρίζοντας τον ντροπιαστικό αποκλεισμό από τον -πολύ καλύτερο συνολικά- ΠΑΣ Γιάννινα.

Σε ένα ματς «τελικό», όπου παιζόταν η... μισή χρονιά του Παναθηναϊκού, οι παίκτες του Λάζλο Μπόλονι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο τόσο νωθρά που δέχτηκαν γκολ στο 2', με κεφαλιά του -πρώην «πράσινου»- Παντελάκη, έπειτα από εκτέλεση φάουλ. Και πριν προλάβει να περάσει η... ψυχρολουσία, ο Χατζηθεοδωρίδης έστειλε στο 9' την μπάλα στα δίχτυα του Διούδη, κάνοντας το 0-2 για τους Ηπειρώτες.

Κάπως έτσι, πριν συμπληρωθούν 10 λεπτά αγώνα, το τριφύλλι βρέθηκε να κυνηγά 4 γκολ για να πάρει την πρόκριση, δίχως να μπορεί ωστόσο να απειλήσει. Η ωραία συνεργασία των Βιγιαφάνιες και Σανκαρέ στο 16' πέρασε ανεκμετάλλευτη μετά την κακή επιλογή του τελευταίου, ενώ ο ΠΑΣ έφτασε κοντά και σε τρίτο γκολ στο 20', με τον Διούδη να σταματά τον Ελευθεριάδη.

Η πρώτη καλή στιγμή του Παναθηναϊκού ήρθε στο 32', με τον Καρλίτος να δοκιμάζει να «κρεμάσει» από πολύ μακριά τον Λοντίγκιν, ο οποίος ωστόσο κατάφερε να μπλοκάρει. Δύο λεπτά μετά ο Κάργας έβγαλε στην γραμμή την κεφαλιά του Βιγιαφάνιες, έπειτα από ωραία σέντρα του -πιο δραστήριου του Παναθηναϊκού- Χατζηγιοβάνη, ενώ στο 37' ο Έλληνας εξτρέμ σούταρε από μακριά με την μπάλα να περνάει άουτ.

Στην τελευταία... απόπειρα ευκαιρίας στο πρώτο ημίχρονο, Καρλίτος και Βιγιαφάνιες έπαιξαν το 1-2, ο Ισπανός έκανε το παράλληλο γύρισμα, αλλά ο Σανκαρέ ήταν μακριά από την μπάλα και δεν πρόλαβε να την σπρώξει από κοντά στο άδειο τέρμα.

Ο Μπόλονι πέρασε στο ματς τον Αϊτόρ αντί του Ιωαννίδη, με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, όμως ο Παναθηναϊκός και πάλι αδυνατούσε να απειλήσει. Στο 59' μπήκε και ο Μαουρίσιο, ενώ ακολούθησε η είσοδος των Χουάνκαρ, Ενγκμπακοτό και Μακέντα, με τον Ρουμάνο τεχνικό να αποσύρει ωστόσο τον κορυφαίο της ομάδας, Χατζηγιοβάνη.

Το γκολ του τριφυλλιού ήρθε στο 75', με τον Πούγγουρα να πιάνει μια εξαιρετική κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Αϊτόρ, ωστόσο από εκεί και μετά... τίποτα. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού προσπαθούσαν, είχαν την μπάλα στα πόδια τους, όμως ήταν παντελώς ανήμποροι να απειλήσουν.

Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα ήταν αυτοί που είχαν τις μεγάλες ευκαιρίες να βρουν γκολ, στις αντεπιθέσεις τους, τις οποίες δεν εκμεταλλεύτηκαν σωστά. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Νιάς σημάδεψε το δοκάρι και έχασε την ευκαιρία να δώσει τουλάχιστον την ισοπαλία στους «πράσινους», οι οποίοι γνώρισαν έτσι έναν ταπεινωτικό αποκλεισμό.

Παναθηναϊκός (Μπόλονι): Διούδης, Χατζηθεοδωρίδης (65' Χουάνκαρ), Πούγγουρας, Σένκεφελντ, Μολό, Νιάς, Σανκαρέ (59' Μαουρίσιο), Βιγιαφάνιες (65' Μακέντα), Ιωαννίδης (46' Αϊτόρ), Χατζηγιοβάνης (65' Ενγκμπακοτό), Καρλίτος