Ηττήθηκε και παρέδωσε τα... σκήπτρα του ο Παναθηναϊκός

Οι «πράσινοι» άφησαν και την... ψυχή τους στο γήπεδο, είχαν τις ευκαιρίες τους στα τρία πρώτα σετ, όμως η κούραση από τα συνεχόμενα ματς έδωσε στον Ολυμπιακό την ευκαιρία να περάσει με 1-3 από το Μαρούσι και να... τελειώσει το Πρωτάθλημα.

Όλα έμοιαζαν ιδανικά στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει προβάδισμα δύο πόντων στο 6-4 και να κυριαρχεί απόλυτα μέχρι τα μέσα του σετ, φτάνοντας στο 14-9 με πόντο του Πανταλέων. Σε εκείνο το σημείο όμως ο Ολυμπιακός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του, «ψαλίδισε» την διαφορά και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 18-19. Δύο λάθη των φιλοξενούμενων έβαλαν ξανά μπροστά το «Τριφύλλι», αλλά οι Πειραιώτες ήταν καλύτεροι στην τελική ευθεία του σετ και έφτασαν άνετα στην κατάκτησή του.

Πανομοιότυπη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο σετ, με τον Παναθηναϊκό να έχει στο ξεκίνημα το προβάδισμα και να φτάνει στα μέσα του σετ μπροστά με 14-11. Το σκορ έφτασε μέχρι το 16-13, με τον Ολυμπιακό να βρίσκει σε εκείνο το σημείο ένα εντυπωσιακό 0-6 και να φέρνει... τούμπα την κατάσταση. Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου όμως έβγαλαν αντίδραση, ισοφάρισαν άμεσα και έφτασαν μέχρι το 21-21. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το... ξέσπασμα και έφτασαν σε τριπλό σετ-πόιντ, όμως με δύο άσους του Ράπτη το «Τριφύλλι» έκανε τρελή ανατροπή και πέρασε μπροστά. Στην παράταση όμως οι Πειραιώτες βρήκαν τις λύσεις που χρειάζονταν και τελικά κατάφεραν να φτάσουν στο 0-2.

Όπως στα δύο προηγούμενα, έτσι και στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ καλύτερος στο ξεκίνημα κι αυτή την φορά «εδραίωσε» την κυριαρχία του με ένα γρήγορο 6-2. Η διαφορά έφτασε στους 7 πόντους (13-6), με τον Όκολιτς να μειώνει στους 3 για τον Ολυμπιακό αλλά τους «πράσινους» να μην χάνουν τον έλεγχο. Ο Πελεκούδας έκανε με μπλοκ το 24-19 και παρ' ότι ο Ολυμπιακός «έσβησε» 4 σετ-πόιντ, ο Ανδρεόπουλος πήρε τον καθοριστικό πόντο και έβαλε ξανά το «Τριφύλλι» στο ματς.

Οι «πράσινοι» μπήκαν πολύ δυνατά και στο επόμενο σετ, προηγήθηκαν με 3-0, όμως κάπου εκεί εμφανίστηκε η μεγάλη κούραση από τα απανωτά παιχνίδια. Το 7-5 του «Τριφυλλιού» έγινε... 7-14 για τον Ολυμπιακό, ο οποίος από εκεί και πέρα διαχειρίστηκε με επιτυχία το προβάδισμά του, παρά τις προσπάθειες του Παναθηναϊκού. Η διαφορά έπεσε μέχρι τους 5 (9-14), όμως κάποια λάθη των παικτών του «Τριφυλλιού» έβαλαν... τέλος στο σετ και το παιχνίδι, με τους Πειραιώτες να φτάνουν στο τελικό 19-25 και να ανεβάζουν την διαφορά από τον Παναθηναϊκό στους 12 βαθμούς.

Τα σετ: 21-25, 27-29, 25-23, 19-25