«Εραστής» δυτικών προαστίων!

Ο Παναθηναϊκός τα βρήκε σκούρα για 3 δεκάλεπτα στο Περιστέρι, όμως με εξαιρετική απόδοση στην τελευταία περίοδο έφυγε με το «διπλό» (68-74) από τα δυτικά προάστια.

Το Περιστέρι έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις του, παίρνοντας από το ξεκίνημα του αγώνα με 8-4 και 11-7. Οι «πράσινοι» προσπέρασαν με βολές των Μποχωρίδη και Μπέντιλ (15-18), όμως ο Σαλούστρος ευστόχησε σε ένα εκπληκτικό τρίποντο από το κέντρο στην εκπνοή της περιόδου, για να δώσει «αέρα» τριών πόντων στους γηπεδούχους.

Το «Τριφύλλι» έφερε το ματς στα ίσα με φοβερή ενέργεια του Χεζόνια, ενώ με εκπληκτικό τρίποντο από πολύ μακριά ο Παπαπέτρου έβαλε μπροστά τους «πράσινους». Κάπου εκεί όμως ο Παναθηναϊκός... μπλόκαρε επιθετικά και δεν μπορούσε να βρει τις απαραίτητες λύσεις, με αποτέλεσμα το Περιστέρι να πάρει διαφορά 8 πόντων στην ανάπαυλα.

Η διαφορά συνέχισε να αυξάνεται, με τον Πέτεγουεϊ να δίνει διψήφιο προβάδισμα στους γηπεδούχους (50-39) και τον Παναθηναϊκό να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο στο -7. Χαρακτηριστικό είναι πως το επιμέρους σκορ της περιόδου ήταν... 10-11, με τις δύο ομάδες να δίνουν μεγάλη έμφαση στις άμυνες και να δυσκολεύονται πάρα πολύ να σκοράρουν.

Το σερί του «Τριφυλλιού» συνεχίστηκε από Παπαγιάννη και Σαντ-Ρος, με αποτέλεσμα η διαφορά να πέσει στους 3 (55-52), όμως το Περιστέρι βρήκε «απάντησε» με τρίποντο. Το φοβερό γκολ-φάουλ του Χεζόνια έδωσε νέα ευκαιρία στον Παναθηναϊκό, ο οποίος πλησίασε στον πόντο με τρίποντο του Κασελάκη (61-60). Στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα βγήκε μπροστά ο Ιωάννης Παπαπέτρου, ο οποίος με συνεχόμενους πόντους έδωσε σημαντικό προβάδισμα στους «πράσινους» (63-72) και τελικά τους οδήγησε στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 45-37, 55-48, 68-74

Παναθηναϊκός (Κάτας): Παπαγιάννης 10, Παπαπέτρου 17 (3), Ουάιτ 3 (1), Μήτογλου 5 (1), Σαντ-Ρος 9 (1), Μακ 3, Μποχωρίδης 3, Χεζόνια 7, Δίπλαρος 3 (1), Κασελάκης 8 (2), Μπέντιλ 6