Έκανε το καθήκον του και... ετοιμάζεται για τα δύσκολα

Ο Παναθηναϊκός «καθάρισε» με 3-0 τον Φίλιππο Βέροιας και πλέον ετοιμάζεται για τα ντέρμπι με Φοίνικα και Ολυμπιακό.

Το πρώτο σετ δεν ήταν καθόλου εύκολο για τον Παναθηναϊκό, ο οποίο στα μισά του βρέθηκε πίσω με 12-15. Η «απάντηση» ήταν άμεση, με το σκορ να φτάνει στο 16-16 και τους παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου να παίρνουν τον έλεγχο μετά το 19-19, φτάνοντας χωρίς άλλα προβλήματα στο 1-0.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο σετ, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 8-10, 10-12 και 14-16, για να βγάλει ξανά αντίδραση το «Τριφύλλι». Οι «πράσινοι» κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 21-20 και έκτοτε δεν συνάντησαν καμία αντίσταση, κάνοντας το 2-0 με άσο του Ράπτη.

Τα πράγματα είχαν γίνει πια απλά, με τον Φίλιππο να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό του Παναθηναϊκού στο τρίτο σετ. Το ματς ήταν στην ισοπαλία μέχρι το 8-8, όμως οι γηπεδούχοι έφεραν γρήγορα το σκορ στο 11-8 και το 15-10. Ο άσος του Γιάκομπσεν διαμόρφωσε το 17-11, το μπλοκ του Ρανγκέλ το 21-13 και ο Παναθηναϊκός έφτασε με χαρακτηριστική άνεση στο τελικό 3-0.

Τα σετ: 25-21, 25-21, 25-16