«Αυτοκτόνησε» στη Γερμανία!

Το τριφύλλι κατάφερε να πετάξει στα σκουπίδια το πρώτο καλό ημίχρονο σε δύο λεπτά και τελικά γνώρισε την ήττα από την Μπάγερν με 76-71.

Ο Κάτας άρχισε ξανά με ψηλό σχήμα (Σαντ-Ρος, Χεζόνια, Ουάιτ, Μήτογλου, Παπαγιάννης) κάτι που του έδωσε το προβάδισμα στην αρχή του αγώνα, σε συνδυασμό με την καλή αμυντική λειτουργία του τριφυλλιού και την ενέργεια που έβγαλαν οι «πράσινοι» στο παρκέ (4-8). Η Μπάγερν έκανε ένα μικρό σερί (7-2), φτάνοντας στο 11-10. Το τριφύλλι αμύνθηκε υποδειγματικά στα επόμενα λεπτά, όμως ένα τρίποντο έφερε το παιχνίδι στον πόντο (13-14). Ο Παναθηναϊκός στα τελευταία λεπτά της 1ης περίοδο, έβαλε το «τούρμπο» και έκανε το 14-21.

Ο Παναθηναϊκός σε ολόκληρη την 2η περίοδο ήταν αρκετά ανώτερος. Διατήρησε την καλή του άμυνα και συνέχισε να βρίσκει λύσεις στο άλλο μισό του γηπέδου, φτάνοντας το σκορ υπέρ του μέχρι και στο 24-35. Όμως, μερικά λάθη στα 2 τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, κυρίως από τον Μακ που ξέχασε να παίζει, έβαλαν την Μπάγερν και πάλι για τα καλά στο παιχνίδι, καθώς με αυτό το επιθετικό της ξέσπασμα και τον «υπνωτισμό» των «πρασίνων» κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια, αντί για -11, με το σκορ στο υπέρ της 37-36, με ένα σερί 13-1.

Η Μπάγερν στη τρίτη περίοδο συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στο ημίχρονο και κατάφερε να βρίσκεται συνέχεια μπροστά στο σκορ, φτάνοντας μάλιστα και 4:30 λεπτά πριν την λήξη της περιόδου στο +8 (52-44). Το τριφύλλι σταδιακά μείωσε την διαφορά μέχρι και στον πόντο (53-52) και τελικά, με το buzzer-beater του Όγκαστ, μπήκε στην τελευταία περίοδο στο -2 (57-55).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στην τελευταία περίοδο, περνώντας μπροστά στο σκορ (57-59). Η Μπάγερν κατάφερε και βρήκε λύσεις στην επίθεση από παντού ενώ ταυτόχρονα εξουδετέρωσε την επίθεση των «πρασίνων» και, έτσι, 3:30 λεπτά πριν την λήξη του αγώνα, βρέθηκε μπροστά με 70-64. Από τότε και μέχρι το τέλος του αγώνα, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ, χωρίς να καταφέρει να βρεθεί ποτέ μπροστά στο σκορ και γνωρίζοντας την ήττα με 76-71.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 37-36, 57-55, 76-71

Παναθηναϊκός (Κάτας): Μακ 5, Παπαγιάννης 10, Μποχωρίδης 10 (2), Όγκαστ 8, Χεζόνια 14 (1), Κασελάκης 3 (1), Καλαϊτζάκης, Ουάιτ 5, Μήτογλου 6, Μπέντιλ 8, Σαντ-Ρος