Αν είναι ποτέ δυνατόν...

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 0-2 μέσα στην Τρίπολη χάρη σε δύο πανέμορφα γκολ του Μακέντα, όμως κατάφερε να δεχτεί ισοφάριση στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων, από τον αντίπαλο τερματοφύλακα!

Το ματς είχε αργό ρυθμό στο ξεκίνημα, με τον Αστέρα Τρίπολης να έχει την υπεροχή στα πρώτα λεπτά και να απειλεί για πρώτη φορά στο 16', με ένα σουτ του Μπελόκ που πέρασε αρκετά άουτ. Στο επόμενο λεπτό έβγαλαν έναν εξαιρετικό συνδυασμό και οι «πράσινοι», όμως η πάσα του Αγιούμπ μετά την φοβερή ενέργεια του Μακέντα έβγαλε οφσάιντ τον Βιγιαφάνιες.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία στο πρώτο μέρος ήρθε στο 19ο λεπτό, με τον Ριέρα να βγάζει τον Φερνάντεθ σε πλάγιο τετ-α-τετ και τον Διούδη να αποκρούει. Το «Τριφύλλι» πήρε σταδιακά τα ηνία της αναμέτρησης και στο 21' ζήτησε πέναλτι για χέρι μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή και τον VAR να έχουν αντίθετη άποψη.

Ο Παναθηναϊκός ήταν καθολικά ανώτερος από τα μέσα του ημιχρόνου και μετά, πρέσαρε ψηλά τους Αρκάδες και είχε σχετικά καλή κυκλοφορία, όμως δεν μπορούσε να φτάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή και να δημιουργήσει «καθαρές» φάσεις μπροστά στην εστία του Παπαδόπουλου.

Ένα δίλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο έμοιαζε αρκετό για να «τελειώσει» το παιχνίδι, αφού ο Μακέντα σκόραρε δις στο 58' και το 59' μετά από ασίστ του Χουάνκαρ, με το «Τριφύλλι» να... κρατά στα χέρι του μια πάρα πολύ σημαντική νίκη.

Για ακόμα μια φορά ωστόσο, μετά τα γκολ ήρθε η οπισθοχώρηση. Ο Παναθηναϊκός άφησε την μπάλα στα πόδια των γηπεδούχων και κλείστηκε στην άμυνα, με αποτέλεσμα να δεχτεί γκολ από τον Φερνάντεθ στο 84' και στα τελευταία λεπτά να... δεινοπαθήσει. Ο Διούδης έκανε σημαντικότατες αποκρούσεις, όμως στην εκπνοή του αγώνα συνέβη το... απίστευτο.

Ο τερματοφύλακας του Αστέρα Τρίπολης προωθήθηκε για μια εκτέλεση φάουλ και στην εξέλιξη της φάσης είδε την μπάλα στρωμένη μπροστά του, σούταρε με δύναμη και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Παναθηναϊκού, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2 στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Παναθηναϊκός (Μπόλονι): Διούδης, Χουάνκαρ, Πούγγουρας, Σένκεφελντ, Μολό, Νιάς, Αλεξανδρόπουλος (82' Αθανασακόπουλος), Αγιούμπ (74' Ενγκμπακοτό), Χατζηγιοβάνης (90' Σάντσες), Βιγιαφάνιες, Μακέντα (81' Ιωαννίδης)