«Άλωσε» την Ρόδο ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός συνάντησε... ζόρια για ένα δεκάλεπτο, όμως η εκπληκτική δεύτερη περίοδος και τα φοβερά ποσοστά στο τρίποντο (66%) του επέτρεψαν να κερδίσει τον Κολοσσό (82-95) και να συνεχίσει τα θετικά αποτελέσματα στην Basket League.

Μπορεί ο Σαντ-Ρος να ευστόχησε σε δύο τρίποντα και ο Μπέντιλ να προσέθεσε άλλους 4 πόντους, όμως ο Παναθηναϊκός ήταν αρκετά προβληματικός σε άμυνα και επίθεση στο ξεκίνημα του αγώνα, με αποτέλεσμα ο Κολοσσός να ισοφαρίσει σε 10-10. Παπαπέτρου και Μήτογλου έδωσαν προβάδισμα στο «Τριφύλλι», που με τρίποντο του Μποχωρίδη έφτασε στο +5 (13-18), όμως οι Ροδίτες έφεραν... τούμπα το ματς και έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ.

Στην δεύτερη περίοδο οι «πράσινοι» παρουσιάστηκαν εξαιρετικά βελτιωμένοι σε όλους τους τομείς, «τρέχοντας» ένα εντυπωσιακό σερί. Το 24-23 έγινε 24-40, με τους Παπαπέτρου και Ουάιτ να πρωταγωνιστούν, ενώ ένα νέο τρίποντο του Κασελάκη έφερε την διαφορά για πρώτη φορά στους 20 (28-48). Ο Κολοσσός δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του Παναθηναϊκού, ο οποίος πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 18 πόντων, έπειτα από εμφατικό κάρφωμα του Παπαγιάννη.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο αποφασισμένοι να παλέψουν για την ανατροπή και ξεκίνησαν με ένα γρήγορο 6-0, το οποίο διακόπηκε με καλάθι του Μήτογλου. Παπαπέτρου και Σαντ-Ρος ευστόχησαν σε τρίποντα, όμως οι νησιώτες συνέχισαν να ρίχνουν σταδιακά την διαφορά, πλησιάζοντας μέχρι και τους 10 (58-68). Το δεκάλεπτο πάντως ολοκληρώθηκε με το buzzer-beater τρίποντο του Μπρέι, που έδωσε στο «Τριφύλλι» σημαντικότατο προβάδισμα ενόψει της τελευταίας περιόδου.

Ο -εξαιρετικός σήμερα- Μακ ξεκίνησε την τελευταία περίοδο με 5 πόντους για το 60-76, όμως το… πείσμα του Κολοσσού ήταν πραγματικά εντυπωσιακό, με τους γηπεδούχους να μειώνουν στους 8 (76-84), σχεδόν 4 λεπτά πριν το φινάλε. Οι τρεις εύστοχες βολές του Παπαπέτρου για το 79-91 ωστόσο ουσιαστικά… τελείωσαν το ματς, με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί με 82-95 και να συνεχίζει τα θετικά αποτελέσματα εντός των συνόρων.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 36-54, 58-71, 82-95

Παναθηναϊκός (Κάτας): Μπρέι 8 (2), Παπαγιάννης 12, Παπαπέτρου 20 (4), Μπέντιλ 6, Σαντ-Ρος 14 (3), Μακ 9 (1), Μποχωρίδης 3 (1), Όγκαστ 4, Κασελάκης 3 (1), Ουάιτ 12 (4), Μήτογλου 4