«Τρίποντη» ανατροπή για τον Παναθηναϊκό

Τα «φίνα κορίτσια» έχασαν το πρώτο σετ, όμως στην συνέχεια ανέβασαν την απόδοσή τους και έφτασαν χωρίς πρόβλημα στο 3-1 επί των Αμαζόνων.

Το τριφύλλι δεν έπιασε καθόλου καλή απόδοση στο πρώτο σετ, μένοντας στα μισά του πίσω με 4 πόντους (9-13). Η Σάντσες ανέτρεψε την κατάσταση και έφερε το σετ στα ίσα, όμως οι κακές επιθέσεις της Χαντάβα και οι τραγικές υποδοχές της ομάδας επέτρεψαν στις Αμαζόνες να κατακτήσουν το σετ. Κατά την διάρκεια του σετ μάλιστα τραυματίστηκε η Βαΐντοβα, παίκτρια των φιλοξενούμενων, που δεν αγωνίστηκε στην υπόλοιπη διάρκεια του αγώνα.

Τραγικό ήταν το ξεκίνημα και στο δεύτερο σετ, με τις φιλοξενούμενες να προηγούνται με 0-3 και 2-5. Η άνοδος της απόδοσης της Χαντάβα ωστόσο άλλαξε τα δεδομένα, με την Ελληνίδα παίκτρια να παίρνει αρκετούς πόντους με πλασέ και την Σάντσες να «κεραυνοβολεί» από παντού. Ο Παναθηναϊκός προσπέρασε, πήρε μια πολύτιμη διαφορά τεσσάρων πόντων και έφτασε χωρίς πρόβλημα στην ισοφάριση.

Με την ψυχολογία της ομάδας να έχει πλέον ανέβει, ο Παναθηναϊκός έφτασε γρήγορα στο 4-0 με άσους τους Νεΐκοβα και μπλοκ της Κωνσταντέλλου, θέτοντας τις βάσεις για το 2-1. Η διαφορά ανέβαινε συνεχώς, με τις Χαντάβα, Σάντσες και Χουντέκοβα να «διαλύουν» την αντίπαλη άμυνα και το σκορ να φτάνει μέχρι και το 14-5. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν μέχρι και τους 6, με την Τσιτσιγιάννη να τελειώνει το σετ με μονό μπλοκ.

Στο τελευταίο σετ οι «πράσινες» κυριάρχησαν απόλυτα, παίρνοντας από το ξεκίνημα σημαντικό προβάδισμα με Χαντάβα (5-2) και Κωνσταντέλλου (14-9). Οι φιλοξενούμενες δεν παράτησαν το ματς, αλλά Χουντέκοβα και Κωνσταντέλλου βρήκαν λύσεις και το τριφύλλι έφτασε στο 18-13. Με ακόμα ένα πλασέ της Χαντάβα η διαφορά ανέβηκε στους 7 (20-13), ενώ η Χουντέκοβα συνέχισε το εντυπωσιακό «πράσινο» σερί. Το τελικό 25-19 έδωσε στο τριφύλλι 3... υπερπολύτιμους βαθμούς, στην «μάχη» για την κατάληψη μιας εκ των πρώτων θέσεων.

Τα σετ: 21-25, 25-20,  25-17, 25-19