Τον «ξεπουπούλιασε» με ανατροπή στην... ανατροπή!

Σε ένα συγκλονιστικό ματς γεμάτο σασπένς, ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το πρώτο σετ, έχασε τα δύο επόμενα αλλά επέστρεψε εντυπωσιακά στο παιχνίδι, παίρνοντας τη νίκη και τους 2 βαθμούς απέναντι στον ΠΑΟΚ (2-3).

Οι «πράσινοι» ήταν σαφώς ανώτεροι στο πρώτο σετ, παίρνοντας σημαντικές διαφορές μετά το αρχικό 3-3. Ο Ράπτης έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στην ομάδα, Ρανγκέλ και Τσάτσιτς το ανέβασαν στους 5 (5-10) και στην συνέχεια στους 6 (7-13), με τον ΠΑΟΚ να αδυνατεί να ακολουθήσει. Το τριφύλλι έφτασε σε σετ μπολ με 7 ευκαιρίες και χωρίς κανένα πρόβλημα έκανε το 0-1.

Ιδανικό έμοιαζε το ξεκίνημα και στο δεύτερο σετ, με τον Παναθηναϊκό να ξεκινάει με σερί 1-5. Οι γηπεδούχοι ωστόσο αντέδρασαν άμεσα, «έτρεξαν» ένα 7-0 και πήραν προβάδισμα τριών πόντων, με τους «πράσινους» πια να ακολουθούν. Ο ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 16-16, όμως οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ξανά με 2 πόντους. Σε εκείνο το σημείο ο Ρανγκέλ κέρδισε τον πόντο, όμως ο διαιτητής δεν είδε επαφή στο μπλοκ των «ασπρόμαυρων», παρ' ότι φάνηκε πεντακάθαρα στο βίντεο. Έτσι η διαφορά ανέβηκε στους 3 και μετά στους 4 πόντους, με τους Θεσσαλονικείς να φέρνουν τελικά το ματς στα ίσα.

Με την κατάκτηση του σετ αυτού έγειρε και η πλάστιγγα υπέρ του «δικέφαλου του βορρά», ο οποίος στο τρίτο σετ πήρε από την αρχή το προβάδισμα και δεν το έχασε ποτέ. Το αρχικό 5-2 έγινε 8-5 και 13-8, με τους «πράσινους» να πλησιάζουν μέχρι τους 2 πόντους αλλά να μην μπορούν να κάνουν κάτι παραπάνω. Η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει, με το τελικό 25-16 να εξασφαλίζει τουλάχιστον έναν βαθμό για την ομάδα του ΠΑΟΚ.

Ο Παναθηναϊκός ωστόσο δεν πτοήθηκε και έθεσε από την αρχή του τέταρτου σετ τις βάσεις για την κατάκτησή του. Ο Ρανγκέλ έκανε το 2-6 ενώ από λάθος των γηπεδούχων το σκορ έφτασε στο 6-12. Εκεί ο ΠΑΟΚ «έτρεξε» ένα σερί 5-0 αλλά δεν κατάφερε ποτέ να φέρει το σετ στα ίσα. Ο Ράπτης έδωσε «ανάσα» στον Παναθηναϊκό, ο Τσάτσιτς με απανωτούς άσους επανέφερε την διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας και το τριφύλλι έστειλε το ματς στο τάι-μπρέικ.

Εκεί τα σερβίς και η εξαιρετική επίθεση του Τσάτσιτς έδωσαν στους «πράσινους» διαφορά τριών πόντων, ενώ τα μπλοκ του Ρανγκέλ διαμόρφωσαν το 3-8. Ο Ράπτης με εντυπωσιακό πόντο έκανε το 5-12, ο Πελεκούδας το 5-13 και το τελικό 7-15 «σφράγισε»τη νίκη του Παναθηναϊκού.

Τα σετ: 20-25, 25-21, 25-16, 18-25, 7-15