Κρίμα κι άδικο!

Ο Παναιτωλικός έκανε 2 φάσεις σε όλο το ματς, ο Παναθηναϊκός έχανε τα... άχαστα σε όλο το δεύτερο ημίχρονο και τελικά ηττήθηκε με 1-0, χάνοντας «χρυσή» ευκαιρία να πιάσει ΑΕΚ και Άρη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος έμεινε πίσω στο σκορ μόλις στο 6'. Ο Αριγίμπι εκτέλεσε το φάουλ, η «πράσινη» άμυνα αδράνησε εντελώς και ο Εντινγκά έπιασε ένα εκπληκτικό σουτ, στέλνοντας την μπάλα στο «παραθυράκι» της εστίας του Διούδη.

Αυτή ουσιαστικά ήταν και η... μοναδική φάση του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο με το τριφύλλι να παρουσιάσει τραγικό πρόσωπο. Οι παίκτες του Μπόλονι είχαν την κατοχή αλλά δεν πάτησαν ποτέ στην αντίπαλη περιοχή και δεν «έγραψαν» ούτε τελική, με μοναδική εξαίρεση ένα γκολ του Μαουρίσιο που ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ.

Το δεύτερο μέρος ήταν εντελώς διαφορετική υπόθεση, με τον Αϊτόρ να αντικαθιστά τον Καμπετσή και τον Παναθηναϊκό να κυριαρχεί ολοκληρωτικά και να χάνει σωρεία ανεπανάληπτων ευκαιριών. Η αρχή έγινε με σουτ του Ιωαννίδη στο 55', με τον Μελίσσα να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 61' ο Βιγιαφάνιες άφησε πανέξυπνα την μπάλα για τον Ιωαννίδη που νικήθηκε ξανά από τον αντίπαλο τερματοφύλακα σε τετ-α-τετ, ενώ στο «ριμπάουντ» ο Αϊτόρ είδε τους αντίπαλους αμυντικούς να απομακρύνουν. Ο Μελίσσας είπε «όχι» και στην κεφαλιά του Ιωαννίδη, ενώ στο 67' χάθηκε η πιο... αδιανόητη ευκαιρία.

Ο Βιγιαφάνιες έστρωσε την μπάλα στον Ενγκμπακοτό προ κενής εστίας, όμως αυτός... κατάφερε να σημαδέψει το δοκάρι και να διατηρήσει το 1-0 για τους γηπεδούχους. Ο Διούδης σταμάτησε τον Τσιγγάρα στην μόνη φάση των γηπεδούχων, ενώ ο Μπόλονι προσπάθησε να βοηθήσει την ομάδα με την είσοδο του Μακέντα.

Οι «πράσινοι» είχαν την απόλυτη υπεροχή, έπαιζαν την μπάλα συνεχώς έξω από την περιοχή του Παναιτωλικού, έφτασαν ακόμα και σε 80% κατοχή στο δεύτερο 45λεπτο αλλά στα τελευταία λεπτά δεν μπόρεσαν να βρουν γκολ ισοφάρισης, παρά και τις αλλαγές του Ρουμάνου τεχνικού.

Παναθηναϊκός (Μπόλονι): Διούδης, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Καραγιάννης (83' Αθανασακόπουλος), Μολό (80' Τζαβίδας), Νιάς, Μαουρίσιο, Βιγιαφάνιες (73' Μακέντα), Καμπετσής (46' Αϊτόρ), Ενγκμπακοτό (83' Χατζηγιοβάνης), Ιωαννίδης