Και τώρα... τρέχουμε

Παρ' ότι προηγήθηκε από το 2', ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 2-1 από τον ΠΑΣ Γιάννινα και πλέον καλείται να κάνει την ανατροπή στην Λεωφόρο για να προκριθεί στους «4» του Κυπέλλου. Μακέντα ο σκόρερ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον πλέον ιδανικό τρόπο, με τον Παναθηναϊκό να ανοίγει το σκορ στο 2ο λεπτό με τον Μακέντα. Ο Κάργας δεν κατάφερε να απομακρύνει την μπάλα από την σέντρα του Χατζηθεοδωρίδη και ο Βιγιαφάνιες με εξαιρετική κεφαλιά βρήκε τον Ιταλό, που «έγραψε» το 0-1.

Το γρήγορο γκολ οδήγησε το τριφύλλι σε πιο αμυντικό προσανατολισμό, με τους γηπεδούχους να παίρνουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και τελικά να ισοφαρίζουν στο 25', με εξαιρετικό σουτ του Παμλίδη. Λίγα λεπτά νωρίτερα, στο 17', ο Πούγγουρας δεν μπόρεσε να σκοράρει με κεφαλιά από πλεονεκτική θέση.

Τεράστια ευκαιρία χάθηκε και στο 34', όταν ο Αϊτόρ πλάσαρε από κοντά τον Λοντίγκιν αλλά πολύ αδύναμα, με τον αντίπαλο τερματοφύλακα να μπλοκάρει. Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, το εξαιρετικό φάουλ του Χατζηγιοβάνη στο 41' σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του ΠΑΣ.

Με τεράστια ευκαιρία του Αϊτόρ ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο, όταν ο Λοντίγκιν δεν ανησύχησε από το τελείωμα του Ισπανού, που άργησε πάρα πολύ να εκτελέσει. Από εκεί και μετά οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία και έχασαν τεράστιες ευκαιρίες με Ελευθεριάδη και Παμλίδη.

Η υπεροχή του ΠΑΣ Γιάννινα «καρποφόρησε» τελικά στο 67', με τον Κάργα να παίρνει την σκαστή κεφαλιά από κόρνερ και να φέρνει τούμπα το ματς. Οι «πράσινοι» ήταν ανήμποροι να αντιδράσουν και οι Ηπειρώτες συνέχισαν να είναι πιο απειλητικοί, δίχως ωστόσο να βρουν τρίτο γκολ.

Οι αλλαγές του Μπόλονι δεν κατάφεραν να βοηθήσουν καθόλου την ομάδα και, με εξαίρεση ένα «άψυχο» σουτ του Σάντσες, ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα περισσότερο, γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 και ψάχνοντας πλέον την ανατροπή - πρόκριση στην Λεωφόρο.

Παναθηναϊκός (Μπόλονι): Ξενόπουλος, Χατζηθεοδωρίδης, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Σάντσες (83' Τζαβίδας), Αλεξανδρόπουλος (70' Αθανασακόπουλος), Νιάς, Βιγιαφάνιες, Χατζηγιοβάνης (70' Ενγκμπακοτό), Αϊτόρ (80' Καμπετσής), Μακέντα (70' Καρλίτος)