Έχασε... δικό του ματς ο «μισός» Παναθηναϊκός

Για 30 λεπτά ο -απροπόνητος- Παναθηναϊκός των πολλών προβλημάτων ήταν ανώτερος της Άλμπα, όμως ένα... ξέσπασμα του Τίεμαν στην τελευταία περίοδο έδωσε τη νίκη στους Γερμανούς (74-65). Ουάιτ και Σαντ-Ρος οι κορυφαίοι του τριφυλλιού.

Ο Παναθηναϊκός ήταν από την αρχή καλύτερος, βρίσκοντας εύκολα σκορ μόλις εγκατέλειψε τα μακρινά σουτ που δεν έμπαιναν με... τίποτα. Την ίδια στιγμή, με μπροστάρη τον Σαντ-Ρος οι «πράσινοι» έπαιξαν υποδειγματική άμυνα και έφτασαν στο 2-10, μέχρι να έρθει ένα μικρό «black-out» για το 11-10 της Άλμπα. Η απάντηση ωστόσο ήταν άμεση, με τον Παπαγιάννη να καρφώνει δις και τους Μακ και Καλαϊτζάκη να ευστοχούν από την γραμμή των βολών για το 11-17.

Οι Γερμανοί κατάφεραν να πλησιάσουν στους 4 (15-19), όμως με νέο σερί από καλές άμυνες και εύστοχα σουτ η διαφορά έγινε για πρώτη φορά διψήφια (15-25). Κάποια «νεκρά» διαστήματα του Παναθηναϊκού έδιναν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να βρίσκουν σκορ (23-27), ενώ η είσοδος του Δίπλαρου έφερε και το πρώτο εύστοχο τρίποντο της ομάδας (23-30). Ο Έλληνας γκαρντ ωστόσο υπέπεσε σε απανωτά λάθη, με αποτέλεσμα η Άλμπα να μειώσει στους 4, προτού ο Μπέντιλ «γράψει» το 28-34 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο το ματς έγινε... ροντέο, με τον Παναθηναϊκό να βάζει τρία απανωτά τρίποντα (Σαντ-Ρος, Παπαπέτρου, Ουάιτ), αλλά την άμυνα να πηγαίνει... περίπατο και την Άλμπα να σκοράρει με κάθε τρόπο. Οι Γερμανοί κατάφεραν να περάσουν ακόμα και μπροστά στο σκορ, όμως με δύο τρίποντα του Μακ, βολές του Μπέντιλ και καλάθι του Μήτογλου το τριφύλλι μπήκε με προβάδισμα στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Εκεί ωστόσο ο Τίεμαν ευστόχησε σε τέσσερα (!) απανωτά τρίποντα και έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ της Άλμπα, η οποία κυριάρχησε πλήρως. Οι γηπεδούχοι έφτασαν ακόμα και σε διψήφια διαφορά, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει απλώς στο τελικό 74-65.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 28-34, 50-53, 74-65

Παναθηναϊκός (Κάτας): Μακ 7 (2), Παπαγιάννης 8, Μποχωρίδης, Όγκαστ 2, Παπαπέτρου 7 (1), Δίπλαρος 3 (1), Καλαϊτζάκης 2, Ουάιτ 14 (2), Μήτογλου 9, Μπέντιλ 6, Σαντ-Ρος 7 (1)