«Χαλαρό» πέρασμα από την Θεσσαλονίκη

Δίχως να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης, ο Παναθηναϊκός έπαιξε... όσο χρειαζόταν για να φτάσει στην εύκολη νίκη επί του Άρη (75-93), στο ντεμπούτο του Όντεντ Κάτας στην Basket League.

Οι γηπεδούχοι ήταν άκρως μαχητικοί στο ξεκίνημα του αγώνα, με τον Παναθηναϊκό να έχει μεν το προβάδισμα αλλά τον Άρη να πλησιάζει στον πόντο (9-10). Μήτογλου και Μποχωρίδης ανέβασαν την διαφορά για το «τριφύλλι», ενώ το τρίποντο του Σαντ-Ρος διαμόρφωσε το 13-20. Ο Μποχωρίδης ευστόχησε με την σειρά του πίσω από τα 6.75μ., όμως οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να μειώσουν στους 3 (20-23).

Ο Άρης ήταν εξαιρετικός και στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, καταφέρνοντας να φέρει το ματς στα ίσα (27-27). Σ' εκείνο το σημείο ωστόσο οι «πράσινοι» αντέδρασαν και με τρίποντο του Κασελάκη έφτασαν στο +8, ενώ με τον Παπαγιάννη ανέβασαν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (29-39). Ο Μπέντιλ σκόραρε με την σειρά του από τα 6.75μ., με την διαφορά στο ημίχρονο να ανέρχεται στους 11 πόντους.

Το τριφύλλι είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης και στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ με τρίποντα από Μποχωρίδη και Σαντ-Ρος και βολές του Μπέντιλ έφτασε στο +20 (44-64). Ενώ όλα έδειχναν πως το ματς είχε ουσιαστικά «τελειώσει», ο Άρης έβγαλε για μια ακόμα φορά αντίδραση και «ροκάνισε» την διαφορά, μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο από το -11.

Ένα τρίποντο του Νέντοβιτς ανέβασε την διαφορά στους 14, ενώ ο Ουάιτ διαμόρφωσε το 63-80 στα μέσα της περιόδου και ουσιαστικά... τελείωσε τον αγώνα. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν ποτέ να επιστρέψουν και ο Παναθηναϊκός διατήρησε χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα την διαφορά, φτάνοντας στο τελικό 75-93.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 36-47, 61-72, 75-93

Παναθηναϊκός (Κάτας): Μακ 8 (1), Παπαγιάννης 8, Νέντοβιτς 12 (4), Ουάιτ 5 (1), Μήτογλου 15, Μποχωρίδης 9 (2), Όγκαστ 6, Κασελάκης 3 (1), Καλαϊτζάκης 3, Φόστερ 2, Μπέντιλ 14 (1), Σαντ-Ρος 8 (2)