Τρίποντο μέσω... τεχνολογίας!

Παρά την τραγική του εικόνα, ο Παναθηναϊκός είδε το VAR να ακυρώνει -σωστά- 2 πέναλτι και 1 γκολ του Απόλλωνα κι έτσι με το παρθενικό τέρμα του Φώτη Ιωαννίδη με την πράσινη φανέλα πέρασε νικηφόρα (0-1) από την Ριζούπολη.

Σε ακόμα ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και πήρε από την αρχή την πρωτοβουλία των κινήσεων, προσπαθώντας να βρει διαδρόμους προς την περιοχή του Βέρνχουλστ.

Ο Απόλλωνας ήταν ο πρώτος που έφτασε κοντά στο γκολ, στο 16', όμως ο Μπαξεβανίδης προτίμησε να πασάρει αντί να σουτάρει, χάνοντας την ευκαιρία από πλεονεκτική θέση. Τέσσερα λεπτά μετά ο Ιωαννίδης άνοιξε το σκορ μετά από γύρισμα του Χουάνκαρ και κακή απομάκρυνση του αντίπαλου τερματοφύλακα, με την φάση να ελέγχεται από το VAR και για οφσάιντ και για επιθετικό φάουλ.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 26' με τον Διούδη να αποκρούει το σουτ του Τσιλούλη, ενώ στο 28' ο Έλληνας τερματοφύλακας έκανε μια τελείως λάθος έξοδο και «γκρέμισε» τον Νίκο Ιωαννίδη. Ο διαιτητής έδωσε πέναλτι, με τον επιθετικό του Απόλλωνα να φεύγει με ασθενοφόρο για το νοσοκομείο.

Ωστόσο, κατόπιν επανεξέτασης της φάσης από το VAR, η απόφαση άλλαξε διότι ο παίκτης του Απόλλωνα έχει βρει την μπάλα με το χέρι. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε μετά από αυτή την φάση, με τους «πράσινους» να σπαταλούν μια τελευταία ευκαιρία στο 45+2', όταν Αθανασακόπουλος και Χατζηγιοβάνης δεν μπόρεσαν να εκδηλώσουν σωστά μια αντεπίθεση με εξαιρετικές προϋποθέσεις.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με νέα υπόδειξη πέναλτι υπέρ του Απόλλωνα, για μαρκάρισμα του Ζαγαρίτη στον Τσιλούλη. Ο διαιτητής ωστόσο άλλαξε ξανά απόφαση μετά την συμβουλή του VAR, δίνοντας φάουλ εκτός περιοχής και αποβάλλοντας τον Ζαγαρίτη με δεύτερη κίτρινη! Με την συμπλήρωση μιας ώρας, ο ρέφερι «χάρισε» την δεύτερη κίτρινη στον Σλίβκα, ο οποίος έριξε κουτουλιά στον Αλεξανδρόπουλο, με τον ρυθμό του αγώνα να είναι πια πολύ κακός.

Ο Ιωαννίδης έκανε μια υπέροχη ενέργεια στο 73' αλλά είδε τον Βέρνχουλστ να αποκρούει το σουτ του, ενώ ένα λεπτό μετά ο Μολό πέρασε στην θέση του Χατζηγιοβάνη. Ο Απόλλωνας είχε ανεβάσει κατά πολύ την απόδοσή του, πίεζε με το αριθμητικό πλεονέκτημα και τελικά έφτασε στο γκολ στο 77'.

Μετά από σέντρα του Μουνιέ, ο Μπετινέλι κατέβασε την μπάλα... ανενόχλητος μέσα στην περιοχή και νίκησε τον Διούδη, με το τέρμα ωστόσο να ακυρώνεται σωστά για οφσάιντ! Αμέσως μετά την απόφαση, ο Μπόλονι πέρασε στο ματς τους Αϊτόρ και Καρλίτος, αντί των Αθανασακόπουλου και Μακέντα.

Στο 85' πέρασε στο ματς και ο Μαυρομμάτης, στην θέση του σκόρερ του τριφυλλιού, Φώτη Ιωαννίδη. Στα 8 λεπτά των καθυστερήσεων δεν άλλαξε κάτι, με την κεφαλιά του Σλίβκα να φεύγει λίγο άουτ στο 90+4', τον Διούδη να διώχνει αυτή του Ντάουντα στο επόμενο λεπτό, τον Χουανκάρ να πλασάρει άουτ στο 90+6' και τον Διούδη να μπλοκάρει ακόμα μια κεφαλιά στην εκπνοή.

Παναθηναϊκός (Μπόλονι): Διούδης, Χουάνκαρ, Πούγγουρας, Σένκεφελντ, Ζαγαρίτης, Βέλεθ, Αλεξανδρόπουλος, Αθανασακόπουλος (82' Αϊτόρ), Χατζηγιοβάνης (74' Μολό), Ιωαννίδης (85' Μαυρομμάτης), Μακέντα (82' Καρλίτος)