Τρίποντο... Ευρώπης!

Παρά την κακή εμφάνιση, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να βρει γκολ με τον Καμπετσή και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Διούδη πήρε πολύτιμο «διπλό» (0-1) απέναντι στον Άρη.

Ο Λάζλο Μπόλονι αιφνιδίασε με την ελληνική τριάδα που παρέταξε στην επίθεση, με τον Παναθηναϊκό να μπαίνει με μεγάλο ενθουσιασμό στην αναμέτρηση. Παρ' όλα αυτά ο Άρης ήταν ο πρώτος που προσπάθησε να απειλήσει, με ένα σουτ το Μαντσίνι στο τέταρτο λεπτό που πέρασε αρκετά άουτ.

Το τριφύλλι «απάντησε» στο 7', με τον Καμπετσή να σουτάρει με το δεξί από τα όρια της περιοχής, δίχως να βρει στόχο. Δύο λεπτά αργότερα ωστόσο είχε σαφώς πιο εύκολο έργο, στέλνοντας την μπάλα την ανυπεράσπιστη εστία των γηπεδούχων. Ο Χουάνκαρ εκτέλεσε ένα φάουλ στο δεύτερο δοκάρι, ο Βέλεθ έκανε το παράλληλο γύρισμα κι ο Έλληνας επιθετικός από κοντά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

Μετά το γκολ οι «πράσινοι» άφησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στον Άρη, προσπαθώντας να «χτυπήσει» στις αντεπιθέσεις με τους Εμμανουηλίδη και Καμπετσή. Οι «κίτρινοι» πλησίασαν πολλές φορές στην περιοχή του Διούδη όμως στην πραγματικότητα απείλησαν μόνο στο 37', με την προβολή του Μαντσίνι από την σέντρα του Γκαρσία να σταματά στο κάθετο δοκάρι.

Το δεύτερο μέρος άνηκε σχεδόν ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους, οι οποίοι έψαξαν με μανία το γκολ της ισοφάρισης. Ο Διούδης είπε «όχι» σε τετ-α-τετ του Τζέγκο στο 53', ενώ με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα απέκρουσε και το δυνατό σουτ του Μάνου.

Ο Παναθηναϊκός βγήκε μπροστά και σε ένα δίλεπτο έχασε δύο τεράστιες ευκαιρίες, με τον Εμμανουηλίδη να κάνει υπέροχη ενέργεια αλλά να μην μπορεί να κερδίσει τον Σιαμπάνη στο 63' και τον Βέλεθ να σουτάρει άουτ από πλεονεκτική θέση στο 65'. Το τριφύλλι αδυνατούσε να κρατήσει μπάλα, με τον Άρη να ελέγχει πλήρως τον ρυθμό και να φτάνει με μεγάλη ευκολία στην περιοχή του Διούδη

Στο 74' ο Μπόλονι προχώρησε στην πρώτη του αλλαγή, με τον Χατζηγιοβάνη να αντικαθιστά τον Εμμανουηλίδη, ενώ ένα λεπτό μετά ο Διούδης απέκρουσε νέο τετ-α-τετ, αυτή την φορά του Σίλβα. Στο 80' ο Ρουμάνος τεχνικός προχώρησε σε δύο ακόμα αλλαγές, περνώντας τους Καρλίτος και Χατζηθεοδωρίδη αντί των Ιωαννίδη και Μαουρίσιο.

Ο Έλληνας μπακ μάλιστα πήγε να σκοράρει στο 88', όμως ο αμυντικός των γηπεδούχων πρόλαβε να του βάλει τελευταία στιγμή κόντρα στο σουτ του. Στο 90' ο Καρλίτος σούταρε από μακριά ελάχιστα άουτ, ενώ δύο λεπτά μετά ο Διούδης μπλόκαρε το απ' ευθείας φάουλ του Γκαρσία. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη και τους 3 βαθμούς.

Παναθηναϊκός (Μπόλονι): Διούδης, Χουάνκαρ, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Μολό, Βέλεθ, Αλεξανδρόπουλος, Μαουρίσιο (80' Χατζηθεοδωρίδης), Εμμανουηλίδης (74' Χατζηγιοβάνης), Καμπετσής, Ιωαννίδης (80' Καρλίτος)