«Πράσινη» συντριβή στην Πόλη

Ο τραγικός Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να... κοιτάξει στα μάτια την Φενερμπαχτσέ, γνωρίζοντας την ταπεινωτική ήττα με 100-74 στο ντεμπούτο του Κάτας.

Το τριφύλλι κατάφερε στο ξεκίνημα του αγώνα να κρατηθεί κοντά στην Φενερμπαχτσέ, με τον Σαντ-Ρος να πετυχαίνει 8 πόντους με 2/2 τρίποντα και τον Παπαγιάννη τους υπόλοιπους 4 (13-12). Από εκείνο το σημείο όμως επήλθε... ολικό «μπλακ-άουτ» του Παναθηναϊκού, με τους Τούρκους να «τρέχουν» ένα σερί 18-0(!) έως το τέλος του δεκαλέπτου και να παίρνουν διαφορά 19 πόντων!

«Μεταμορφωμένοι» μπήκαν στην δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Κάτας, με τον Ουάιτ να σκοράρει με... κάθε τρόπο και μαζί με Μακ και Μπέντιλ να ρίχνει την διαφορά στους 9 (33-24), με τους «πράσινους» να έχουν χάσει και τρία πολύ εύκολα καλάθια. Σταδιακά η Φενερμπαχτσέ έβγαλε αντίδραση, με το τριφύλλι να βρίσκει πόντους από Παπαγιάννη και Μήτογλου και τελικά να πηγαίνει στα αποδυτήρια στο -14.

Ο Παναθηναϊκός δεν «εμφανίστηκε» στην τρίτη περίοδο. Δε μπόρεσε να βρει λύσεις ούτε επιθετικά, ούτε αμυντικά. Η Φενέρ είχε διαστήματα με δικά της σερί, στα οποία το τριφύλλι δε κατάφερε ποτέ να απαντήσει, έβαλε μόνο 6 καλάθια, βρίσκοντας τους περισσότερους πόντους από βολές και μπήκε πίσω στην τελευταία περίοδο με 74-55.

Η Φενέρ μπήκε στη τελευταία περίοδο θέλοντας να πάρει την νίκη και έκανε ό,τι χρειαζόταν για αυτό. Επιθετικά έβρισκε λύσεις από παντού, κυρίως από το τρίποντο, με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να κάνει τίποτα για να την σταματήσει. Στην άλλη μεριά του γηπέδου, το τριφύλλι δεν έβρισκε απαντήσεις, δε μπόρεσε να ξαναμπεί στο παιχνίδι, και τελικά γνώρισε την ήττα με 100-74.

Τα δεκάλεπτα: 31-12, 48-34, 74-55,  100-74

Παναθηναϊκός (Κάτας): Μακ 6, Παπαγιάννης 10, Μποχωρίδης 2, Όγκαστ 3, Κασελάκης, Καλαϊτζάκης, Φόστερ 7 (2), Νέντοβιτς 6, Ουάιτ 13 (1), Μήτογλου 12, Μπέντιλ 5 (1), Σαντ-Ρος 10 (2)