«Πράσινη»... κατάρρευση στο Λαύριο!

Ο Παναθηναϊκός... κατάφερε από το +11 να βρεθεί στο -14 και παρά την προσπάθεια στο φινάλε γνώρισε μια απρόσμενη και... ταπεινωτική ήττα (92-82) από το Λαύριο.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε εξαιρετικά στο παρκέ και με Φόστερ, Παπαγιάννη, Σαντ-Ρος και Παπαπέτρου προηγήθηκε γρήγορα με 2-9. Το Λαύριο ανέβασε ρυθμούς και ισοφάρισε, όμως οι «πράσινοι»... έτρεξαν ένα σερί 0-10 με πρωταγωνιστή τον Ιωάννη Παπαπέτρου, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 9-19.

Το τριφύλλι διατήρησε άνετα την διαφορά και με τον Μήτογλου να βρίσκει σκορ έφτασε στο 20-28 και το 23-31. Οι γηπεδούχοι «επέστρεψαν» για μια ακόμα φορά, μείωσαν στο καλάθι (29-31), όμως η επιστροφή των Νέντοβιτς και Παπαπέτρου οδήγησαν σε ένα επιμέρους σκορ 2-11, για το 31-42 του ημιχρόνου.

Αξίζει να σημειωθεί πως στο πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός είχε 80% στα δίποντα (11/13), καθώς και τα διπλάσια ριμπάουντ (11-22).

Το Λαύριο στη τρίτη περίοδο προσπάθησε, μείωσε και κατάφερε να προηγηθεί μέχρι και με 4 (59-55). Ο Παναθηναϊκός στην αρχή της περιόδου βρήκε πολλές λύσεις (Φόστερ, Παπαγιάννης, Παπαπέτρου, Μήτογλου, Νέντοβιτς), στα τελευταία λεπτά όμως δεν κατάφερε να σκοράρει και μπήκε στην τελευταία περίοδο πίσω με 64-59, με ένα τρομερό τρίποντο από το κέντρο του γηπέδου στο τέλος του δεκαλέπτου. Το τριφύλλι στην τρίτη περίοδο έβαλε μόλις 17 πόντους, ενώ δέχθηκε 33!

Το Λαύριο ξεκίνησε με ένα σερί 5 πόντων και προηγήθηκε με 10 (69-59). Οι «πράσινοι» με δύο τρίποντα από Νέντοβιτς και Μποχωρίδη μείωσαν στους 6 (71-65). Ο Παναθηναϊκός έπαιξε ασφυκτική άμυνα και μείωσε στους 8, όμως με ένα τρίποντο μετά από λάθος του Νέντοβιτς το σκορ έγινε 82-71. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε, όμως δε κατάφερε ποτέ να κάνει την ανατροπή και τελικά γνώρισε την ήττα με 92-82.

Τα δεκάλεπτα: 9-19, 31-42, 64-59, 92-82