ΠΑΟ... Ευρώπη

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 2-0 τον ΟΦΗ, πήρε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του και συνεχίζει... ακάθεκτος προς τις ευρωπαϊκές θέσεις. Σένκεφελντ και Καμπετσής οι σκόρερ.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε από τα πρώτα λεπτά σαφή διάθεση να πιέσει τον ΟΦΗ, να πάρει τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης και να προσπαθήσει να βρει ένα γρήγορο γκολ. Το παιχνίδι παιζόταν στο μισό των φιλοξενούμενων, όμως οι παίκτες του Μπόλονι δυσκολεύονταν να δημιουργήσουν καλές στιγμές.

Η πρώτη εξ' αυτών ήρθε στο 18', με ένα σουτ του Εμμανουηλίδη να περνάει αρκετά άουτ. Δύο λεπτά μετά ο Έλληνας μεσοεπιθετικός βρέθηκε και πάλι σε θέση βολής, με το σουτ του αυτή την φορά να κοντράρει σε αμυντικό και να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Το γκολ για τον Παναθηναϊκό ήρθε τελικά στο 32ο λεπτό, με εξαιρετική κεφαλιά του Σένκεφελντ έπειτα από «συστημένη» σέντρα του Εμμανουηλίδη. Οι Κρητικοί «απάντησαν»… κυριολεκτικά με την σέντρα, όμως το γκολ του Σαρδινέρο ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ.

Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου μέρους το τριφύλλι διατήρησε χωρίς πρόβλημα το 1-0, δίχως να απειληθεί αλλά και χωρίς να δημιουργήσει σε καμία περίπτωση προϋποθέσεις για ένα δεύτερο τέρμα που θα έδιωχνε το όποιο άγχος.

Ακολουθώντας την... συνήθη του φετινή τακτική, ο Παναθηναϊκός άφησε στο δεύτερο μέρος την πρωτοβουλία στον ΟΦΗ, κλείνοντας όλους τους διαδρόμους προς την εστία του Διούδη, ώστε να μην μπορέσουν οι φιλοξενούμενοι να βρουν γκολ ισοφάρισης.

Ένα σουτ του Ιωαννίδη στο 55' έφυγε άουτ, ενώ ο Μπόλονι προχώρησε σε τρεις μαζεμένες αλλαγές στο τελευταίο 20λεπτο. Μακέντα και Αϊτόρ αντικατέστησαν Ιωαννίδη και Εμμανουηλίδη στο 69', ενώ στο 75' ο Βιγιαφάνιες επέστρεψε στην δράση, παίρνοντας την θέση του Μαουρίσιο

Ο ΟΦΗ απειλήσει για πρώτη φορά ουσιαστικά στο 77' με τον Στάικο να στέλνει την μπάλα πολύ ψηλά από το σημείο του πέναλτι, ενώ στο 79' το εξαιρετικό αριστερό του Αϊτόρ σταμάτησε στο δοκάρι. Οι Κρητικοί είχαν νέα ευκαιρία στο 81', με τον Διαμαντή να κάνει την κεφαλιά-πάσα και τον Διούδη να προλαβαίνει προτού η μπάλα καταλήξει σε παίκτη προ κενής εστίας.

Τελικά στο 87' οι «πράσινοι» έφτασαν και σε δεύτερο γκολ, με τον Καμπετσή να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα μετά την εκπληκτική ενέργεια του Αλεξανδρόπουλου, που πέρασε τους πάντες και έβγαλε την ασίστ με τακουνάκι. Στο 90' μάλιστα ο σκόρερ βγήκε από το γήπεδο, αφήνοντας την θέση του στον Χατζηθεοδωρίδη, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να αλλάξουν τίποτα μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Παναθηναϊκός (Μπόλονι): Διούδης, Χουάνκαρ, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Μολό, Βέλεθ, Αλεξανδρόπουλος, Μαουρίσιο (75' Βιγιαφάνιες), Εμμανουηλίδης (69' Αϊτόρ), Καμπετσής (90' Χατζηθεοδωρίδης), Ιωαννίδης (69' Μακέντα)