Όλα «μηδέν» στην Λεωφόρο

Ο Παναθηναϊκός στάθηκε τυχερός σε αρκετές περιπτώσεις, είχε σε εξαιρετική κατάσταση τον Διούδη, έχασε 2 τεράστιες ευκαιρίες και τελικά έμεινε στο 0-0 με τον Αστέρα Τρίπολης στην Λεωφόρο.

Ο Λάζλο Μπόλονι παρέταξε την ομάδα με 4-2-3-1, χρησιμοποιώντας τον Χουάνκαρ στο δεξί άκρο της άμυνας. Στην άλλη πλευρά βρισκόταν ο Ζαγαρίτης, με τον Διούδη κάτω από τα δοκάρια και τους Πούγγουρα και Σένκεφελντ στα στόπερ.

Αμυντικά χαφ ήταν οι Αλεξανδρόπουλος και Βέλεθ, με τους Αϊτόρ και Χατζηγιοβάνη στα άκρα και τον Μπουζούκη να ξεκινάει πίσω από τον προωθημένο Καρλίτος.

Οι «πράσινοι» δεν είχαν συνοχή στον αγωνιστικό χώρο, με τον Αστέρα Τρίπολης να μπαίνει καλύτερα στο γήπεδο, να παίρνει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να προσπαθεί να πλησιάσει την περιοχή του Διούδη. Η πρώτη φορά που το κατάφερε με αξιώσεις ήταν στο 18', όταν το ανάποδο ψαλίδι του Σουάρεθ μετά από κόρνερ έφυγε άουτ.

Δύο λεπτά μετά ο Ριέρα βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην «πράσινη» περιοχή, αλλά άνοιξε πολύ το κοντρόλ με αποτέλεσμα να μπλοκάρει την μπάλα ο Διούδης. Ο Παναθηναϊκός πήρε κάποια μέτρα στο γήπεδο, όμως στο 34' οι Αρκάδες κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Αλεξανδρόπουλος έκανε το φάουλ λίγο έξω από την περιοχή και ο Κρέσπι εκμεταλλεύτηκε την κακή αντίδραση του Διούδη, στέλνοντας την μπάλα στην κλειστή γωνία. Ωστόσο, κατόπιν παρέμβασης του VAR το γκολ ακυρώθηκε σωστά, αφού επηρέασε την φάση ο Μπαράλες που έκανε κίνηση προς την μπάλα από θέση οφσάιντ.

Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου το τριφύλλι βγήκε μπροστά και στο 39' έχασε... απίστευτη ευκαιρία, με τον Καρλίτος να παίρνει την πρώτη κεφαλιά μετά από φάουλ του Αϊτόρ και τον Πούγγουρα να αστοχεί από το... ένα μέτρο! Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρος έχασε τεράστια ευκαιρία και ο Χατζηγιοβάνης, που πλάσαρε άουτ από πλεονεκτική θέση μετά από γύρισμα του Αϊτόρ.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Αστέρας Τρίπολης έφτασε κοντά στο γκολ, όμως ο Διούδης απέκρουσε με τα πόδια το σουτ του Ριέρα, κρατώντας το 0-0 στο 47'. Τέσσερα λεπτά μετά ήταν η σειρά των «πράσινων»να φτάσουν κοντά στο γκολ.

Ο Καρλίτος έγινε παραλήπτης μιας εξαιρετικής μπαλιάς, όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον Παπαδόπουλο σε πλάγιο τετ-α-τετ. Ο επόπτης μάλιστα σήκωσε το σημαιάκι του για οφσάιντ, παρ' ότι ο Ισπανός φορ καλυπτόταν πεντακάθαρα, επομένως αν έμπαινε το γκολ το VAR θα διόρθωνε το λάθος του βοηθού.

Στο 65' ο Λάζλο Μπόλονι προχώρησε στην πρώτη του αλλαγή, με τον Φώτη Ιωαννίδη να αντικαθιστά τον Μπουζούκη, με το ματς να έχει αποκτήσει πλέον καλό ρυθμό, χωρίς να έχει τις μεγάλες φάσεις. Στο 72' ήρθε η μεγαλύτερη όλων για τον Αστέρα, με τον Λουίς Φερνάντες να κάνει «τσαφ» από πλεονεκτικότατη θέση.

Λίγο μετά ο Ρουμάνος τεχνικός πέρασε και τον Μακέντα αντί του Καρλίτος, ενώ στο 82' πήρε θέση ο Αθανασακόπουλος αντί του Αϊτόρ. Δύο λεπτά νωρίτερα, ο Διούδης έκανε νέα μεγάλη επέμβαση, σε σουτ που έγινε μετά από... πολιορκία στην περιοχή. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης δεν άλλαξε τίποτα, με το 0-0 να διατηρείται μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Παναθηναϊκός (Μπόλονι): Διούδης, Χουάνκαρ, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ζαγαρίτης, Βέλεθ, Αλεξανδρόπουλος, Χατζηγιοβάνης, Αϊτόρ (82' Αθανασακόπουλος), Μπουζούκης (65' Ιωαννίδης), Καρλίτος (76' Μακέντα)