Νέντοβιτς εσύ, σούπερ σταρ!

Ο Νέντοβιτς έκανε για άλλη μια φορά «όργια», Παπαγιάννης και Μήτογλου συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν με την ΑΕΚ και ο Παναθηναϊκός επικράτησε εύκολα με 88-71 της Βιλερμπάν στο ΟΑΚΑ.

Ο Κώστας Χαραλαμπίδης ξεκίνησε με ένα απόλυτα ορθολογικό σχήμα, έχοντας τον Καλαϊτζάκη στο «1» και τον Σαντ-Ρος στο «3», με την Βιλερμπάν ωστόσο να είναι πολύ καλύτερη στα πρώτα λεπτά. Το αρχικό 2-8 έγινε 7-8 με 5 πόντους του Νέντοβιτς, όμως οι Γάλλοι δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο 7-15. Ο Σέρβος όμως έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ, ολοκληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 13 πόντους, 4 ασίστ και 4 ριμπάουντ και οδηγώντας τον Παναθηναϊκό στην ανατροπή, για το 25-17, με τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν στους 4.

Με 5 πόντους του Σαντ-Ρος η διαφορά έφτασε τους 7 (30-23), με την Βιλερμπάν να μην αφήνει το ματς και να εκμεταλλεύεται την απουσία του Νέντοβιτς να μειώσει στο καλάθι (32-30). Παπαγιάννης και Ουάιτ με καρφώματα έδωσαν «αέρα» στο τριφύλλι, όμως η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε για το 36-36. Ο Παπαγιάννης πέτυχε το καλάθι του αγώνα, Νέντοβιτς και Μήτογλου σκόραραν, όμως οι Γάλλοι δεν έχασαν την επαφή με το σκορ (42-42). Το ημίχρονο ωστόσο δεν θα μπορούσε να λήξει με άλλον τρόπο, αφού ο εκπληκτικός Σέρβος με buzzer-beater τρίποντο έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό

Ο ασταμάτητος Σέρβος πέτυχε και τους πρώτους 10 πόντους του Παναθηναϊκού στο δεύτερο μέρος, με την άμυνα της Βιλερμπάν να μην μπορεί να τον σταματήσει με κανέναν τρόπο. Οι Γάλλοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στο ματς, πλησίασαν μέχρι και τους 4, όμως η εκπληκτική ασίστ και ένα νέο τρίποντο του Νέντοβιτς διαμόρφωσαν το 60-53. Τότε μπήκαν στην... εξίσωση και οι Μήτογλου και Παπαγιάννης, με την περίοδο να ολοκληρώνεται με διψήφια διαφορά.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Βιλερμπάν δεν κατάφερε να αλλάξει κάτι, με τους Όγκαστ και Σαντ-Ρος με βολές να διατηρούν την διαφορά κοντά στους 10. Μακ και Μήτογλου πέτυχαν από 5 πόντους έκαστος, ενώ ο Παπαγιάννης με έξυπνο σουτ διαμόρφωσε το 88-69. Το μόνο που μπόρεσαν οι φιλοξενούμενοι, ήταν να μειώσουν στο τελικό 88-71 στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 45-42, 70-60, 88-71

Παναθηναϊκός (Χαραλαμπίδης): Μακ 7 (1), Παπαγιάννης 18, Μποχωρίδης 2, Όγκαστ 4, Κασελάκης 2, Καλαϊτζάκης 2, Νέντοβιτς 33 (5), Ουάιτ 2, Μήτογλου 11 (1), Σαντ-Ρος 7 (1)