Επιστροφή στις νίκες με σούπερ δίδυμο

Με τον Ντίνο Μήτογλου να πραγματοποιεί εκπληκτική εμφάνιση (29π. - 12ρ.) και τον Νεμάνια Νέντοβιτς να «βομβαρδίζει» από παντού (21π.), ο -χωρίς Παπαπέτρου και Παπαγιάννη- Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα με 94-78 την Χίμκι των πολλών απουσιών και ανέβηκε στο 7-13. Πρώτη νίκη στην Euroleague για Κάτας.

Ο Παναθηναϊκός πατούσε καλύτερα στο παρκέ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και προηγήθηκε γρήγορα με 7-2, ενώ το τρίποντο του Σαντ-Ρος έκανε το 10-6. Παρά τις πολλές απουσίες της η Χίμκι ήταν ανταγωνιστική στην πρώτη περίοδο και με ένα μικρό σερί προηγήθηκε με 10-13, για να έρθει άμεσα η «πράσινη» αντίδραση. Ο Μήτογλου έφερε το ματς στα ίσα, ενώ Μπέντιλ και Κασελάκης συνέβαλαν ώστε να φτάσει το σκορ στο 23-17, με τους Ρώσους να πλησιάζουν στους 3.

Η φιλοξενούμενη ομάδα κατάφερε να περάσει μπροστά για τελευταία φορά στο παιχνίδι (23-24 και 25-26), όμως ο Παναθηναϊκός ανέκτησε άμεσα το προβάδισμα και επέβαλε πλήρως τον ρυθμό του. Ο εκπληκτικός Μήτογλου ολοκλήρωσε το ημίχρονο με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ και οδήγησε τους «πράσινους» σε διψήφια διαφορά, με την πολύτιμη συνεισφορά του Νεμάνια Νέντοβιτς που πέτυχε 10 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο και διαμόρφωσε το 46-33 του ημιχρόνου.

Το ματς είχε ουσιαστικά κριθεί από το πρώτο μέρος, με την Χίμκι φανερά να μην μπορεί να ακολουθήσει στον ρυθμό του τριφυλλιού. Ο Ουάιτ ευστόχησε σε νέο τρίποντο για το 49-35, ενώ Νέντοβιτς και Μήτογλου συνέχισαν το... ρεσιτάλ τους. Ο Σέρβος γκαρντ «βομβάρδιζε» από παντού, ο Έλληνας φόργουορντ κυριαρχούσε κάτω από τα καλάθια και η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους, με τον Μακ να την διατηρεί στους 19 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Η φιλοξενούμενη ομάδα μείωσε στους 14, για να έρθει το τρίτο εύστοχο τρίποντο του Άαρον Ουάιτ για το 75-56. Ο Μήτογλου με δύο ακόμα καλάθια έκανε το 79-61, φτάνοντας σε νέο ατομικό ρεκόρ στο σκοράρισμα και συμπληρώνοντας το νταμπλ-νταμπλ. Οι Ρώσοι έκαναν μια τελευταία προσπάθεια και πλησίασαν στους 13, με τον Καλαϊτζάκη να ευστοχεί σε τρίποντο για το 84-68. Η Χίμκι βρήκε δύο τρίποντα, όμως Μπέντιλ και Όγκαστ σκόραραν άμεσα, με τον ρυθμό να πέφτει στα τελευταία λεπτά και το τελικό 94-78 να «σφραγίζει» την επιστροφή του Παναθηναϊκού στα θετικά αποτελέσματα.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 46-33, 70-51. 94-78

Παναθηναϊκός (Κάτας): Μακ 5 (1), Μποχωρίδης 3, Όγκαστ 6, Κασελάκης 5 (1), Καλαϊτζάκης 7 (1), Νέντοβιτς 21 (3), Ουάιτ 9 (3), Μήτογλου 29, Μπέντιλ 6, Σαντ-Ρος 3 (1)