«Βασιλιάς» στην Αθήνα και στο μπάσκετ

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της ΑΕΚ με 80-75, αποδεικνύοντας πως στην Αθήνα υπάρχει «πράσινη» κυριαρχία και στο μπάσκετ.

Σε μία ισορροπημένη πρώτη περίοδο, Παναθηναϊκός και ΑΕΚ πήγαιναν καλάθι-καλάθι. Το τριφύλλι βρήκε αρκετές λύσεις από το τρίποντο, και στο τέλος της περιόδους με το τρίποντο του Μήτογλου και το καλάθι του Παπαγιάννη, μπήκε στην 2η περίοδο μπροστά με 24-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ άρχισε με ένα μεγάλο σερί 9 πόντων, κάνοντας το σκορ 24-29 υπέρ της. Ο Παναθηναϊκός ύστερα έγινε καλύτερος στα αμυντικά του καθήκοντα και με ένα δικό του σερί κατάφερε να κάνει το σκορ 39-34. Το ημίχρονο τελείωσε με το καλάθι του Μπεν Μπέντιλ, διαμορφώνοντας το 43-37.

Στη τρίτη περίοδο έγινε «πάρτι» από τα 6,75 και από τις 2 ομάδες, με το τριφύλλι να πετυχαίνει τέσσερα τρίποντα. Στα μικρά σερί της ΑΕΚ, ο Παναθηναϊκός απαντούσε με τρίποντο, κρατώντας έτσι το προβάδισμα στο σκορ. Με ένα σερί στο τέλος, με τους Μποχωρίδη, Κασελάκη και με το κάρφωμα του Παπαγιάννη μετά από την υπέροχη ασίστ του Μακ, πίσω από την πλάτη του με δύο αντιπάλους πάνω του, οι «πράσινοι» μπήκαν στη τελευταία περίοδο μπροστά με 67-62.

Στη τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός βασίστηκε κυρίως στην καλή του άμυνα. Με 5 λεπτά να απομένουν, ο Μήτογλου το πήρε πάνω του, και μαζί με την εξαιρετική τάπα του Σαντ-Ρος, με 5 σερί πόντους έκανε το 74-67, φτάνοντας τους 17 πόντους. Σειρά πήρε ο Παπαγιάννης, ο οποίος με 2 δικά του καλάθια έκανε το 78-67. Με 2:14 να απομένουν, η ΑΕΚ μείωσε σε 78-73, μπαίνοντας ξανά στην διεκδίκηση του αγώνα. Στη συνέχεια ο Νέντοβιτς αστόχησε στην 2η βολή (79-75) και με 43.8" να απομένουν ο Μασιούλιτς αστόχησε και στις 2 βολές , όμως η ΑΕΚ κέρδισε 3 επιθέσεις με συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ, χάνοντας τες και στέλνοντας τον Σαντ-Ρος στις βολές, ο οποίος έκανε το 80-75, χάνοντας κι αυτός την 2η. Στην συνέχεια η ΑΕΚ έχασε την επίθεση και ο αγώνας τελείωσε με την τάπα του Παπαγιάννη στον Ματσιούλις (80-75).

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 43-37,  67-62, 80-75