«Αυτοκτόνησε» αλλά νίκησε ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός έκανε τα εύκολα δύσκολα, έχασε δύο... δικά του σετ και μαζί την ευκαιρία να ανέβει μόνος πρώτος, όμως πήρε την νίκη κόντρα στον Μίλωνα (3-2) και ισοβαθμεί στην κορυφή με τον Φοίνικα Σύρου.

Το πρώτο σετ έμοιαζε εύκολη υπόθεση για τους παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, οι οποίοι προηγήθηκαν από νωρίς με 12-8 και παρά τις... αναλαμπές των φιλοξενούμενων έφτασαν στο 22-19. Σε εκείνο το σημείο ωστόσο ο Μίλωνας βρήκε ένα εντυπωσιακό 0-4, πέρασε μπροστά και τελικά κατάφερε να φτάσει στο 0-1.

Η αντίδραση του τριφυλλιού ήταν άμεση και πειστική, με τον Παναθηναϊκό να μην επαναλαμβάνει τα ίδια λάθη και να φτάνει δίχως προβλήματα στην ισοφάριση. Ακολούθησε ένα πραγματικό ντέρμπι στο τρίτο σετ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο και τους «πράσινους» να βγαίνουν νικητές στην παράταση.

Ο Μίλωνας ωστόσο δεν είπε την τελευταία του λέξη και έφτασε σε ανατροπή και στο τέταρτο σετ. Το 15-12 του Παναθηναϊκού έγινε 22-23, με τους φιλοξενούμενους να στέλνουν το ματς στο τάι-μπρέικ. Εκεί προηγήθηκαν μέχρι και με 5-7, όμως όταν ο Τσάτσιτς πήγε στο σερβίς όλα τελείωσαν. Οι απανωτοί άσοι του Μαυροβούνιου διαμόρφωσαν το 12-7, με το τριφύλλι να παίρνει τη νίκη.

Πλέον, ο Παναθηναϊκός βρίσκεται στην πρώτη θέση της κατάταξης μαζί με τον Φοίνικα, αφού έχασε την ευκαιρία για μια «καθαρή» νίκη που θα τον άφηνε μόνο στην κορυφή.

Τα σετ: 24-26, 25-17, 27-25, 24-26, 15-8