Έκανε το καθήκον του

Δίχως να παρουσιάσει ιδιαίτερα καλό πρόσωπο, ο Παναθηναϊκός πήρε κόντρα στον Απόλλωνα την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο Πρωτάθλημα, χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χατζηγιοβάνη (1-0).

Ο Απόλλωνας ήταν καλύτερος στο ξεκίνημα του αγώνα, κρατώντας την μπάλα στα πόδια του και προσπαθώντας να πλησιάσει την εστία του Διούδη, απειλώντας με ένα αδύναμο σουτ του Τσαμπούρη που μπλόκαρε εύκολα ο Έλληνας τερματοφύλακας στο 11'.

Ένα λεπτό μετά μάλιστα οι φιλοξενούμενοι βρήκαν γκολ με τον Μπετινέλι, το οποίο όμως ακυρώθηκε σωστά για επιθετικό φάουλ του παίκτη του Απόλλωνα στον Σένκεφελντ. Ο Παναθηναϊκός σταδιακά άρχισε να ανεβαίνει, δίχως όμως να μπορεί να δημιουργήσει ευκαιρίες.

Στην πρώτη ουσιαστικά φορά που οι «πράσινοι» πλησίασαν με αξιώσεις την αντίπαλη περιοχή, ο Χατζηγιοβάνης έκανε την σέντρα και η μπάλα βρήκε στο χέρι του Μπρούτσιτς, με το τριφύλλι να κερδίζει πέναλτι. Ο Έλληνας εξτρέμ ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, βάζοντας μπροστά τον Παναθηναϊκό.

Μάλιστα, προτού δοθεί μέσω VAR το πέναλτι, ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα απομάκρυνε δύσκολα την μπάλα από την κόντρα στον Μπρούτσιτς, ενώ στην συνέχεια ο Μαουρίσιο σημάδεψε το δοκάρι με κοντινή κεφαλιά. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν άλλαξε τίποτα, με τους «πράσινους» να διατηρούν το υπέρ τους 1-0.

Ανάλογο ήταν το ξεκίνημα και στο δεύτερο μέρος, με τον Απόλλωνα να απειλεί πρώτος με σουτ του Μπετινέλι στο 51', το οποίο πέρασε άουτ. Ο Παναθηναϊκός και πάλι δυσκολευόταν να απειλήσει, ενώ μέσα σε ένα 20λεπτο ο Μπόλονι προχώρησε σε τέσσερις αλλαγές.

Αρχικά ο Σερπέζης αντικατέστησε τον τραυματία Αλεξανδρόπουλο, ενώ στην συνέχεια ο Αϊτόρ μπήκε στην θέση του Μακέντα, ο Καραγιάννης αντί του τραυματία Πούγγουρα και ο Βιγιαφάνιες στην θέση του Σαβιέρ

Στο μεταξύ οι «πράσινοι» είχαν απειλήσει στο 64' με κεφαλιά του Σένκεφελντ που πήγε λίγο άουτ, ενώ ίδια εξέλιξη είχε κι αυτή του Καρλίτος στο 78'.  Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι, με τον Μολό να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη στο 90' και τον Λισγάρα να στέλνει την μπάλα λίγο άουτ με κεφαλιά, στην τελευταία καλή στιγμή του Απόλλωνα. Στις καθυστερήσεις πλησίασε στο γκολ και ο Αϊτόρ, όμως σούταρε άστοχα.

Παναθηναϊκός (Μπόλονι): Διούδης, Ζαγαρίτης, Σένκεφελντ, Πούγγουρας (77' Καραγιάννης), Μολό, Μαουρίσιο, Αλεξανδρόπουλος (58' Σερπέζης), Χατζηγιοβάνης, Σαβιέρ (77' Βιγιαφάνιες), Μακέντα (73' Αϊτόρ), Καρλίτος