«Έσπασε» το ρόδι με Καρλίτος!

Με δύο γκολ του Καρλίτος και μια μεγάλη απόκρουση του Διούδη σε πέναλτι, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 0-2 την Λαμία και πήρε το πρώτο του τρίποντο στο Πρωτάθλημα. Επανεμφάνιση για Βιγιαφάνιες!

Το ματς ξεκίνησε αρκετά καλά για τον Παναθηναϊκό, που με την πίεσή του κέρδισε συνεχόμενα κόρνερ, από τα οποία προήλθε και το γκολ. Συγκεκριμένα, στο 8' ο Χατζηγιοβάνης εκτέλεσε εξαιρετικά ένα κόρνερ από αριστερά, με τον Καρλίτος να κάνει μια υπέροχη ανάποδη κεφαλιά για το 0-1 του τριφυλλιού.

Μετά το γκολ οι «πράσινοι» δυσκολεύονταν να κρατήσουν μπάλα, με την Λαμία να πλησιάζει την περιοχή του Παναθηναϊκού και να κερδίζει πέναλτι στο 17', μετά από ένα... ανόητο χέρι του Κουρμπέλη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ρόμανιτς, με τον Διούδη να πέφτει στην σωστή γωνία και να μπλοκάρει την μπάλα!

Κάποια μακρινά σουτ των γηπεδούχων δεν απείλησαν καθόλου τον Διούδη, με το τριφύλλι να ανεβάζει την απόδοσή του στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου. Στο 38' ο Μακέντα έστρωσε στον Πούγγουρα, αλλά το σουτ του τελευταίου από το ύψος του πέναλτι κόντραρε, ενώ στο 40' ο Θεοδωρόπουλος μπλόκαρε εύκολα την κεφαλιά του Μαουρίσιο.

Οι «πράσινοι» συνέχισαν να πιέζουν», με τον Σαβιέρ να σουτάρει ψηλά άουτ από πλεονεκτική θέση στο 41', ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Μακέντα δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα από το γύρισμα του Καρλίτος, με το σουτ του Χατζηγιοβάνη στην εξέλιξη της φάσης να κοντράρει σε αμυντικούς.

Το τριφύλλι είχε τον έλεγχο στην επανάληψη και ευτύχησε στην πρώτη του ουσιαστικά ευκαιρία να βρει δεύτερο γκολ, «τελειώνοντας» το ματς. Στο 60' ο Θεοδωρόπουλος απέκρουσε το σουτ του Χατζηγιοβάνη, όμως έστρωσε την μπάλα στον Καρλίτος που την έσπρωξε στα δίχτυα για το 0-2.

Ο Ισπανός φορ έψαξε κι άλλα γκολ, απειλώντας με γυριστό στο 71' και κεφαλιά στο 75', ενώ ο Μπόλονι στα επόμενα λεπτά πέρασε στο ματς τον Μολό και τον Αλεξανδρόπουλο, με την ομάδα του να έχει επιβάλει πλήρως την κυριαρχία της.

Ο Ρουμάνος τεχνικός συνέχισε τις αλλαγές, βγάζοντας στο 87′ Σαβιέρ και Καρλίτος και βάζοντας Βιγιαφάνιες και Καμπετσή, με τον Αργεντινό μεσοεπιθετικό να αγωνίζεται για πρώτη φορά φέτος και τον Ισπανό φορ να γνωρίζει την αποθέωση από τους συμπαίκτες του!

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης δεν άλλαξε τίποτα, με το τριφύλλι να χάνει μάλιστα τρεις τεράστιες ευκαιρίες με Βιγιαφάνιες και Μαουρίσιο και να παίρνει την πρώτη του νίκη στο φετινό Πρωτάθλημα, με την ελπίδα να ξεκινήσει ένα σερί θετικών αποτελεσμάτων!

Παναθηναϊκός (Μπόλονι): Διούδης, Σάντσες, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ζαγαρίτης, Κουρμπέλης, Μαουρίσιο, Χατζηγιοβάνης (77' Μολό), Σαβιέρ (87' Βιγιαφάνιες), Μακέντα (82' Αλεξανδρόπουλος), Καρλίτος (87' Καμπετσής)