«Όργια» Φόστερ και τρίτη θέση για το τριφύλλι

Με τον Φόστερ να βρίσκεται στην... ζώνη του λυκόφωτος (29π. με 4/5 δίποντα και 7/9 τρίποντα) ο Παναθηναϊκός νίκησε την Άλμπα στην παράταση (102-110), δείχνοντας όμως πως είναι ακόμα εμφανώς ανέτοιμος.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με... βροχή από τρίποντα, η οποία βρήκε την Άλμπα μπροστά με 9-6 στο 2ο μόλις λεπτό (Φόστερ και Παπαπέτρου οι σκόρερ για το τριφύλλι). Οι «πράσινοι» γενικά ήταν σαφώς καλύτεροι από το χτεσινό παιχνίδι και με τους Φόστερ και Παπαπέτρου να σκοράρουν πήραν το προβάδισμα. Μόλις μπήκε στην «εξίσωση» και ο Νέντοβιτς η διαφορά έφτασε στους 5, με τους Γερμανούς να μειώνουν στο τέλος της περιόδου.

Η Άλμπα ανέτρεψε την κατάσταση και βρέθηκε μπροστά με 36-33, όμως ο εντυπωσιακός Φόστερ έφτασε τα 4/4 τρίποντα και έδωσε εκ νέου διαφορά 5 πόντων στον Παναθηναϊκό (36-41). Το τριφύλλι ήταν ανώτερο από την Άλμπα και παρ'ότι η γερμανική ομάδα έφερε το ματς στα ίσα (43-43), ένα μικρό σερί στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου έδωσε στους «πράσινους» την ευκαιρία να πάνε στα αποδυτήρια στο +6.

Παρά τους πόντους του Φόστερ και το τρίποντο του Παπαπέτρου, η Άλμπα κατάφερε να ισοφαρίσει για ακόμα μια φορά (56-56), με τους «πράσινους» να μην χάνουν ωστόσο την συγκέντρωσή τους. Πέντε διαδοχικοί πόντοι του Νέντοβιτς επανέφεραν το «πράσινο» προβάδισμα, ενώ βολές του Καλαϊτζάκη ο Παναθηναϊκός έκλεισε τελικά την περίοδο στο +3 (65-68).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Νέντοβιτς και συνεχόμενους πόντους του Όγκαστ, όμως η Άλμπα κάθε άλλο παρά εγκατέλειψε το ματς. Με συνεχόμενες καλές άμυνες και εύστοχα σουτ οι Γερμανοί προηγήθηκαν (82-79), όμως οι πόντοι του Τζάκσον και τα τρίποντα των Φόστερ και Παπαπέτρου έφεραν το ματς στην ισοπαλία (89-89). Ο Μπέντιλ έβαλε μπροστά τους «πράσινους», η Άλμπα βρήκε εύστοχο τρίποντο και ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο -1, με 9.2" να απομένουν. Ο Παπαπέτρου κέρδισε το φάουλ, αλλά ευστόχησε στην μια από τις δύο βολές, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Ο ρυθμός ήταν εντυπωσιακός και στο έξτρα πεντάλεπτο, με την Άλμπα να φτάνει στο 97-94 αλλά τον Παναθηναϊκό να βρίσκει 3 τρίποντα από Φόστερ (2) και Τζάκσον και να παίρνει προβάδισμα 6 πόντων. Ο Παπαπέτρου με γκολ-φάουλ έκανε το 99-108, ο Όγκαστ με φόλοου-κάρφωμα ανέβασε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (99-110), με τους Γερμανούς να πετυχαίνουν το τελευταίο καλάθι του αγώνα.

Κορυφαίος για τον Παναθηναϊκό ήταν φυσικά ο Μάρκους Φόστερ, που σταμάτησε στους 29 πόντους με εντυπωσιακά ποσοστά ευστοχίας (4/5 δίποντα - 7/9 τρίποντα), ενώ από 19 πόντους πρόσθεσαν οι Νεμάνια Νέντοβιτς και Ιωάννης Παπαπέτρου.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 43-49, 65-68, 92-92, 102-110 (παρ.)

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Παπαγιάννης 6, Μποχωρίδης 1, Όγκαστ 12, Παπαπέτρου 19 (3), Κασελάκης 3 (1), Καλαϊτζάκης 4, Φόστερ 29 (7), Νέντοβιτς 19 (3), Ουάιτ 2, Μήτογλου 2, Μπέντιλ 4, Τζάκσον 9 (1)