Νικητής παρά την... εγκληματική χαλάρωση!

Παρά την... εγκληματική χαλάρωση στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός έφτασε δίχως πρόβλημα στην νίκη (67-75) απέναντι στην Λιέτουβος Ρίτας, έχοντας φτάσει ακόμα και στο +20!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλά στο παρκέ, με τον Τζάκσον να βρίσκει συνεχόμενους πόντους και τον Παπαγιάννη να έχει μεγάλα... κέφια για 9-14. Οι γηπεδούχοι δεν έχασαν ωστόσο την επαφή με το σκορ, με τους «πράσινους» να κλείνουν το δεκάλεπτο στο +3.

Η Λιέτουβος έφερε το ματς στα ίσα (24-24), όμως με τον Νέντοβιτς να σκοράρει και να δημιουργεί το τριφύλλι έφτασε στο +9 (24-33 με τρίποντο του Μπέντιλ). Ο Βόβορας έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του, με τον Παπαγιάννη να δίνει για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα στον Παναθηναϊκό και τον Μήτογλου να το διατηρεί μέχρι την λήξη του ημιχρόνου.

Ο Νέντοβιτς μπήκε «καυτός» στο τρίτο δεκάλεπτο, έφτασε γρήγορα τους 18 πόντους και οδήγησε τον Παναθηναϊκό στο +20, με τους Λιθουανούς να δείχνουν πλέον εμφανώς ανήμποροι να ακολουθήσουν τον ρυθμό του τριφυλλιού.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» μπήκαν στο παρκέ νωχελικοί και η Ρίτας το εκμεταλλεύτηκε, μειώνοντας την διαφορά στο μισό με σερί 10-0 (55-64).  Το τριφύλλι για 7 λεπτά βρήκε μόλις ένα καλάθι, δια χειρός Όγκαστ, με αποτέλεσμα οι Λιθουανοί να πλησιάσουν ακόμα και στους 4 (67-71). Στο φινάλε πάντως ο Παναθηναϊκός δεν κινδύνεψε και διατήρησε με ευκολία το προβάδισμα, παίρνοντας τελικά και την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 31-41, 45-64, 67-75