Καλύτερος μα ηττημένος

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, όμως δεν εκμεταλλεύτηκε ποτέ τις ευκαιρίες του και ο Αστέρας με μια ιδανική αντεπίθεση πήρε την νίκη με 1-0. Κορυφαίο για το τριφύλλι ο Καρλίτος.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και είχαν τον έλεγχο του ματς στο πρώτο δεκάλεπτο, χάνοντας μάλιστα δύο σημαντικές ευκαιρίες με Αλί Μπαμπά και Ριέρα. Ο πρώτος είδε τον Διούδη να αποκρούει το πλασέ του και τον Βέλεθ να απομακρύνει στην γραμμή, στο 3', ενώ ο δεύτερος τον Έλληνα γκολκίπερ να διώχνει το πλασέ του στο 9'.

Σταδιακά οι «πράσινοι» άρχισαν να παίρνουν μέτρα και να ανεβαίνουν στο γήπεδο, απειλώντας για πρώτη φορά με μακρινό σουτ του Καρλίτος στο 15'. Ο Ισπανός ήταν μακράν ο πιο κινητικός παίκτης του τριφυλλιού, βλέποντας τον Παπαδόπουλο να αποκρούει την κεφαλιά του στο 18'. Στο 22' ο Παναθηναϊκός έχασε ακόμα μεγαλύτερη ευκαιρία, όταν μετά από φάουλ του Αγιούμπ και κόντρες, ο Βέλεθ δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Η πίεση του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε, με τον Καρλίτος να σημαδεύει το δοκάρι σε απ'ευθείας εκτέλεση φάουλ στο 25', προτού έρθει μια ακόμα τεράστια ευκαιρία για την ομάδα στο 29'. Ο Ισπανός έκανε την σέντρα, ο Σαβιέρ είδε τον Παπαδόπουλο να αποκρούει την κεφαλιά του και ο Καρλίτος πλάσαρε στο «ριμπάουντ» για να απομακρύνει πάνω στην γραμμή ο Πασαλίδης.

Στο 40' ο Καρλίτος έκανε νέα εκπληκτική ενέργεια αλλά αντί να σουτάρει έκανε πάσα, ενώ στις καθυστερήσεις δοκίμασε το πόδι του εκτός περιοχής, με τον Παπαδόπουλο να μπλοκάρει εύκολα. Γενικά το τριφύλλι κυριάρχησε απόλυτα στον αγωνιστικό χώρο μετά το πρώτο δεκάλεπτο και θα μπορούσαν κάλλιστα να είχαν πάει με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ο Παναθηναϊκός ζήτησε πέναλτι μετά από μαρκάρισμα του Κώτσιρα στον Καρλίτος, όμως ο Σιδηρόπουλος δεν σφύριξε και από το VAR δεν τον ειδοποίησαν καν για να ξαναδεί την φάση. Γενικά το τριφύλλι είχε την κατοχή αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει, ενώ η πρώτη φάση ήρθε στο 55', με ένα σουτ του Ρεγκίς μέσα από την περιοχή που πέρασε άουτ.

Ο Πογιάτος «φρέσκαρε» την ομάδα με την είσοδο των Μπουζούκη, Αλεξανδρόπουλου και Χατζηγιοβάνη, όμως στο 73' ο Αστέρας Τρίπολης έβγαλε την ιδανική αντεπίθεση, έπιασε στον «ύπνο» την άμυνα του τριφυλλιού και βρήκε δίχτυα με εξαιρετικό πλασέ του Ριέρα. Από εκείνο το σημείο και μετά ο Παναθηναϊκός δεν απείλησε ποτέ, οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι με τον Τιλίκα και το 1-0 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Παναθηναϊκός (Πογιάτος): Διούδης, Μαυρομμάτης (86' Ζαγαρίτης), Πούγγουρας, Βέλεθ, Σάντσες, Κουρμπέλης (70' Αλεξανδρόπουλος), Σερπέζης (60' Μπουζούκης), Αγιούμπ, Σαβιέρ (70' Χατζηγιοβάνης), Μακέντα, Καρλίτος