Θετικό το πρώτο δείγμα

Ο Παναθηναϊκός παρουσίασε πολύ καλό πρόσωπο στην πρώτη του φετινή εμφάνιση, επικρατώντας με 3-0 της Μαρκό. Μακέντα, Σαβιέρ και Σ. Τζαβίδας οι σκόρερ.

Από το πρώτο κιόλας λεπτό το τριφύλλι πίεζε πολύ ψηλά την άμυνα της Μαρκό, κάνοντας φανερή την φιλοσοφία του Πογιάτος για επιθετικό ποδόσφαιρο και ασταμάτητο πρέσινγκ.

Έτσι, μόλις στο 4' ήρθε το πρώτο γκολ, με τους Σαμαρά και Χατζηγιοβάνη να συνεργάζονται εξαιρετικά και τον Μακέντα να πλασάρει από κοντά για να ανοίξει το σκορ. Στο επόμενο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία και ο Αθανασακόπουλος, που είδε τον Χαλκίδη να τον προλαβαίνει.

Το τριφύλλι είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και συνέχισε να χάνει ευκαιρίες, με τον Μακέντα να μην μπορεί να κερδίσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα σε τετ-α-τετ στο 18', μετά από εξαιρετική κάθετη του Σαβιέρ.

Στο 32' έγινε και η πρώτη αλλαγή, με τον Ξενόπουλο να παίρνει θέση κάτω από τα δοκάρια, αντί του Διούδη. Πέντε λεπτά μετά ήρθε και το 2-0, με τον Χατζηγιοβάνη να γυρίζει όμορφα από δεξιά και τον Σαβιέρ να σπρώχνει την μπάλα στην κενή εστία.

Στο δεύτερο μέρος πέρασαν στο παιχνίδι και οι Μαυρομμάτης, Τουρκοχωρίτης, Αγιούμπ, Μάριος Τζαβίδας, Εμμανουηλίδης, Μπουζούκης, Αϊτόρ, Χριστογεώργος, Λαζαρίδης, Σιδεράς, Σπύρος Τζαβίδας, με τον Παναθηναϊκό να συνεχίζει να κυριαρχεί απόλυτα.

Αϊτόρ και Τζαβίδας απείλησαν στο 60' και το 61' και τρία λεπτά μετά ήρθε και το 3-0, με τον Μάριο Τζαβίδα να βγάζει την ασίστ και τον αδερφό του, Σπύρο, να σκοράρει με ωραίο πλασέ. Στα επόμενα λεπτά οι «πράσινοι» απείλησαν και με τους Αϊτόρ, Σπύρο Τζαβίδα και Εμμανουηλίδη, με το 3-0 να παραμένει μέχρι τέλους.

Παναθηναϊκός (Πογιάτος): Διούδης (32′ Ξενόπουλος), Καραγιάννης, Βέλεθ, Ζαγαρίτης, Σαμαράς, Αλεξανδρόπουλος, Σερπέζης, Αθανασακόπουλος, Σαβιέρ, Χατζηγιοβάνης, Μακέντα

Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν και οι: Μαυρομμάτης, Τουρκοχωρίτης, Αγιούμπ, Μάριος Τζαβίδας, Εμμανουηλίδης, Μπουζούκης, Αϊτόρ, Χριστογεώργος, Λαζαρίδης, Σιδεράς, Σπύρος Τζαβίδας