«Κακός δαίμονας» η Λαμία!

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να κερδίσει την Λαμία ούτε σε φιλική αναμέτρηση, γνωρίζοντας την ήττα με 0-1 στο Κορωπί. Ανεπίσημο ντεμπούτο για Καρλίτος και Σάντσες.

Το τριφύλλι δεν μπήκε καλά στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας μεν την κατοχή αλλά δίχως να μπορεί να βρει τρόπους να διασπάσει την άμυνα της Λαμίας. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία, με τον Καραμάνο να εκμεταλλεύεται λάθος του Σάντσες και να πλασάρει τον Διούδη, με τον Βέλεθ να απομακρύνει πάνω στην γραμμή.

Στο 13' ο Διούδης μπλόκαρε το σουτ του Ρόμανιτς, ενώ η κεφαλιά του Καραμάνου στο 27' έφυγε άουτ. Ο Παναθηναϊκός αδυνατούσε να φανεί απειλητικός, παρ'ότι η κατοχή ήταν συντριπτικά υπέρ του, με τον Λαμία να έχει και την επόμενη ευκαιρία, όταν ο «πράσινος» τερματοφύλακας μπλόκαρε το σουτ του Ρόμανιτς στο 36'.

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους προσπάθησε να φτιάξει φάσεις και ο Παναθηναϊκός, όμως ο Επασί μπλόκαρε το φάουλ του Καρλίτος στο 41' και ο Αντέτζο με τάκλιν έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Αγιούμπ στο 45'. Στις καθυστερήσεις μάλιστα η Λαμία έφτασε ξανά στο γκολ, με τον Ρόμανιτς να περνάει τον Διούδη και τον Αθανασακόπουλο να σώζει με υπέροχο τάκλιν.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους πέρασαν το ματς οι Αλεξανδρόπουλος, Πούγγουρας, Ζαγαρίτης, Σαμαράς, Σαβιέρ και Εμμανουηλίδης, με τους φιλοξενούμενους να έχουν ξανά την πρώτη μεγάλη ευκαιρία. Συγκεκριμένα, στο 50' ο Σένκεφελντ έκανε το λάθος, αλλά ο Διούδης είπε «όχι» στο πλασέ του Βιγιάλμπα.

Με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα μπήκαν στο γήπεδο και οι Χριστογεώργος, Σερπέζης και Καραγιάννης, με τον Εμμανουηλίδη να απειλεί στο 61', όταν δεν κατάφερε να βρει την μπάλα καλά μετά από σέντρα του Αλεξανδρόπουλου. Ο Τζαβίδας αντικατέστησε τον Αγιούμπ στο 71', ενώ λίγα λεπτά μετά ο Σερπέζης σούταρε ψηλά άουτ.

Το γκολ που έκρινε τελικά την αναμέτρησε ήρθε στο 85', με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κωστίκα. Στις καθυστερήσεις το τριφύλλι προσπάθησε να «απαντήσει» με κάποια σουτ, ενώ η μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 90+3', όταν ο Εμμανουηλίδης αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Παναθηναϊκός (Πογιάτος): Διούδης, Σάντσες, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Λαζαρίδης, Κουρμπέλης, Αγιούμπ, Χατζηγιοβάνης, Αθανασακόπουλος, Καρλίτος, Μακέντα

Στο δεύτερο μέρος έπαιξαν και οι: Αλεξανδρόπουλος, Πούγγουρας, Ζαγαρίτης, Σαμαράς, Σαβιέρ, Εμμανουηλίδης, Χριστογεώργος, Σερπέζης, Καραγιάννης, Τζαβίδας