ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ!

ΟΙ ΜΑΓΚΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗ ΑΝΔΡΕΟΠΟΥΛΟΥ ΔΙΕΛΥΣΑΝ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΜΕ 3-1 ΚΑΙ ΚΑΤΕΚΤΗΣΑΝ ΠΑΝΑΞΙΑ ΤΟ 25ο ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΟΥΣ! ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΑΠΟ ΠΑΝΤΑΛΕΩΝ, ΟΛΟΙ ΟΙ «ΠΡΑΣΙΝΟΙ» ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΙ!

Ο Ολυμπιακός είχε από το ξεκίνημα του πρώτου σετ το προβάδισμα, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται ακόμα και στο -5 (7-12). Με τον Γιάκομπσεν στο σερβίς το τριφύλλι ισοφάρισε, όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ξανά διαφορές δύο και τριών πόντων, την οποία διατήρησαν μέχρι τέλους για να φτάσουν στο 0-1.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο σετ, με τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν διαφορά τριών πόντων μετά το 11-11 και να την διατηρούν για αρκετή ώρα. Οι συνεχόμενοι πόντοι του Ράπτη έβαλαν τον Παναθηναϊκό στο παιχνίδι, ενώ ο Πανταλέων με 3 συνεχόμενους πόντους διαμόρφωσε το 24-21, για να φέρει τελικά το ματς στα ίσα το τριφύλλι!

Η ανατροπή αυτή άλλαξε τελείως το μομέντουμ του αγώνα, με τον Παναθηναϊκό να είναι καθολικά ανώτερος στο τρίτο σετ και να προηγείται με 5-1 από το ξεκίνημα. Οι φιλοξενούμενοι δεν επέστρεψαν ποτέ, με την διαφορά να ανεβαίνει και το τριφύλλι να φτάνει στο 2-1 με διψήφια διαφορά!

Ίδια κατάσταση και στο τέταρτο σετ, με τους «πράσινους» να κάνουν πραγματικά επίδειξη δύναμης, έχοντας στην μεγαλύτερη διάρκεια διψήφια διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι τα είχαν χαμένα, ήταν ανήμποροι να αντιδράσουν και με το επιβλητικό 25-13 ο Παναθηναϊκός έφτασε πανάξια στο πρωτάθλημα!

Τα σετ: 22-25,  25-22, 25-15, 25-13