Πάλεψε, μα δεν έφτανε

Σε ακόμα ένα ματς στα πλέι-οφ ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε ανταγωνιστικός, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 1-3 από την ΑΕΚ. Κουρμπέλης ο σκόρερ, αμφισβητούμενο το 2o γκολ της ΑΕΚ.

Οι «πράσινοι» είχαν την πρώτη τελική του αγώνα με σουτ του Θεοχάρη που έφυγε πολύ άουτ, όμως στο 8' η ΑΕΚ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με κεφαλιά του Τσιγκρίνσκι, που βρέθηκε ξεχασμένος στην «καρδιά» της περιοχής του Παναθηναϊκού. Το τριφύλλι έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 15', με τον Μπάρκα να λέει «όχι» σε τετ-α-τετ του Καμπετσή.

Τελικά το γκολ ήρθε 1 λεπτό αργότερα, με τον Μπουζούκη να κάνει υπέροχη σέντρα και τον Κουρμπέλη με κεφαλιά να «γράφει» το 1-1. Τα σουτ των Ολιβέιρα και Σιμάνσκι δεν δυσκόλεψαν τον Διούδη, ενώ ο Καμπετσής έχασε νέο τετ-α-τετ στο 31', με τον Μπάρκα να αποκρούει το πλασέ του, μετά από υπέροχη κάθετη του Κουρμπέλη.

Στο 33' ο Μακέντα έπεσε στην αντίπαλη περιοχή, χωρίς να υπάρχει κάποια παράβαση, ενώ δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους η ΑΕΚ πήρε ξανά προβάδισμα, με τον Ολιβέιρα να κλέβει την μπάλα από τον Κολοβέτσιο και να κερδίζει τον Διούδη. Η φάση πάντως είναι τουλάχιστον αμφισβητούμενη, αφού ο επιθετικός των φιλοξενούμενων φαίνεται να τραβάει τον «πράσινο» αμυντικό από την φανέλα.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τους Περέα και Σερπέζη να αντικαθιστούν τους Καμπετσή και Αλεξανδρόπουλο και τον Παναθηναϊκό να απειλεί πρώτος, με σουτ του Μπουζούκη που έδιωξε σε κόρνερ ο Μπάρκας. Ο Παναθηναϊκός πήρε μέτρα στο γήπεδο αλλά δεν έβρισκε τον τρόπο να πλησιάσει στο γκολ, ενώ στο 65' πέρασε στο ματς και ο Χατζηγιοβάνης.

Στο 77' ο Μακέντα έκανε επικίνδυνο γύρισμα αλλά οι αμυντικοί της ΑΕΚ έδιωξαν, ενώ 1 λεπτό μετά το σουτ του Χατζηγιοβάνη κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ. Οι τελευταίες αλλαγές του Δώνη ήταν οι Μπεκ και Κολοβός, με το τριφύλλι πάντως να μην φτάνει ποτέ στην ισοφάριση και τελικά να δέχεται και τρίτο γκολ.

Στο 90+3' ο Αραούχο κέρδισε πέναλτι από τον Κουρμπέλη, με τον Βέρντε να το εκτελεί εύστοχα για το 1-3. Οι «πράσινοι» είχαν αμέσως μετά δοκάρι με τον Μπεκ, με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Παναθηναϊκός (Δώνης): Διούδης, Θεοχάρης (84' Μπεκ), Κολοβέτσιος, Σένκεφελντ, Ζαγαρίτης, Ανουάρ (65' Χατζηγιοβάνης), Αλεξανδρόπουλος (46' Σερπέζης), Κουρμπέλης, Μπουζούκης (88' Κολοβός), Καμπετσής (46' Περέα), Μακέντα