Νίκησε Άρη κι Ευαγγέλου!

Ο Παναθηναϊκός ήταν κυρίαρχος για 90 λεπτά και κέρδισε εύκολα με 2-0 τον Άρη, χάρη σε γκολ των Κουρμπέλη και Κολοβέτσιου. Προκλητικότατος ο Ευαγγέλου, ακύρωσε την γκολάρα του Καμπετσή για φάουλ που μόνο αυτός είδε!

Τα πρώτα 40 λεπτά κύλησαν δίχως ιδιαίτερες συγκινήσεις, με τον Παναθηναϊκό να ελέγχει μεν τον ρυθμό του αγώνα αλλά να μην μπορεί να φτιάξει επικίνδυνες φάσεις. Οι δύο καλύτερες στιγμές ήταν για τον Άρη, με ένα φάουλ του Γκάμα κι ένα σουτ του Ματίγια που πέρασαν λίγο άουτ. Στο 41' ωστόσο οι «πράσινοι» έφτασαν στο γκολ, με τον Κουρμπέλη να κάνει το κλέψιμο και να ανοίγει το σκορ με μια παλικαρίσια ενέργεια κι ένα ωραίο σουτ!

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Ανουάρ πέρασε στην θέση του Αγιούμπ, ενώ ο Καμπετσής στο 49' σημάδεψε το δοκάρι, μετά από ωραίο γύρισμα του Μακέντα. Δέκα λεπτά μετά ο Έλληνας επιθετικός σκόραρε μετά από υπέροχη ομαδική συνεργασία, τακουνάκι του Μακέντα και γύρισμα του Χατζηθεοδωρίδη, όμως ο Ευαγγέλου το ακύρωσε μέσω VAR για ένα φάουλ του Μακέντα που μόνο αυτός είδε, σε μια απόφαση-ντροπή!

Μετά την ανεκδιήγητη αυτή απόφαση ο ρυθμός έπεσε, με τον Δώνη να ολοκληρώνει τις αλλαγές του περνώντας στο ματς τους Αλεξανδρόπουλο, Αθανασακόπουλο, Ζαγαρίτη και Περέα. Το δεύτερο γκολ ήρθε πάντως στο 88', με ωραία κεφαλιά του Κολοβέτσιου από κόρνερ του Μπουζούκη. Έτσι, το τριφύλλι πήρε την πρώτη του νίκη στην διαδικασία των πλέι-οφ, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο όλης της αναμέτρησης απέναντι στους Θεσσαλονικείς.

Παναθηναϊκός (Δώνης): Χριστογεώργος, Χατζηθεοδωρίδης (83' Ζαγαρίτης), Κολοβέτσιος, Σένκεφελντ, Θεοχάρης, Κουρμπέλης, Αγιούμπ (46' Ανουάρ), Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης (65' Αλεξανδρόπουλος), Καμπετσής (83' Περέα), Μακέντα (76' Αθανασακόπουλος)