Κριτική: Δραστήριοι οι φορ, μαχητικός ο αρχηγός

Ο Παναθηναϊκός νίκησε (2-0) τον Άρη και το ΠΑΟ ΜΑΖΙ ΣΟΥ αναλύει την απόδοση των παικτών. Πιο δραστήριοι απ'όλους οι δύο επιθετικοί και ο αρχηγός!

Νίκος Χριστογεώργος: Ιδανικό ντεμπούτο για τον νεαρό τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού, που κράτησε εύκολα το «0» απέναντι στον Άρη. Τις λίγες φορές που χρειάστηκε δήλωσε «παρών» και σίγουρα το παιχνίδι αυτό του έδωσε πολύτιμες εμπειρίες για το μέλλον.

Ηλίας Χατζηθεοδωρίδης: Βελτιωμένος σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια, βοήθησε αμυντικά και είχε συμμετοχή στο επιθετικό παιχνίδι της ομάδας. Έβγαλε μάλιστα την ασίστ στην γκολάρα του Καμπετσή, που ακύρωσε με μια αδιανόητη απόφαση ο Ευαγγέλου.

Δημήτρης Κολοβέτσιος: Δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα στα ανασταλτικά του καθήκοντα, όντας σταθερός, ενώ πέτυχε με ωραία κεφαλιά το δεύτερο γκολ της ομάδας.

Μπαρτ Σένκεφελντ: Είχε εύκολο έργο, ήταν θετικός όποτε χρειάστηκε και γενικά δεν αντιμετώπισε προβλήματα από τους επιθετικούς των φιλοξενούμενων.

Βαγγέλης Θεοχάρης: Αρχίζει να... καθιερώνεται στην θέση του δεξιού μπακ, παρουσιάζοντας θετικό πρόσωπο απέναντι στον Άρη. Ήταν σταθερός αμυντικά και είχε ρόλο στο επιθετικό κομμάτι.

Δημήτρης Κουρμπέλης: Πολύ καλό παιχνίδι από τον αρχηγό του Παναθηναϊκού. Έβγαλε πάθος, κέρδισε πολλές μονομαχίες και πέτυχε ένα παλικαρίσιο γκολ με το οποίο έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα.

Γιασίν Αγιούμπ: Μέτρια εμφάνιση, με αρκετά λάθη και δίχως να μπορέσει να δημιουργήσει καλές στιγμές για τους συμπαίκτες του. Ορθά αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο.

Γιάννης Μπουζούκης: Δεν βρέθηκε σε καλή μέρα, με τις εμπνεύσεις του να μην έχουν το επιθυμητό αποτέλεσμα. Δεν κατάφερε ούτε να απειλήσει, ούτε να φτιάξει φάσεις για τους συμπαίκτες του. Έβγαλε πάντως την ασίστ στο δεύτερο γκολ, με ωραία εκτέλεση κόρνερ.

Τάσος Χατζηγιοβάνης: Δραστήριος και με αρκετή ενέργεια, αλλά για ακόμα μια φορά «φλύαρος» και με κακές επιλογές στο τέλος των φάσεων.

Αργύρης Καμπετσής: Θετική εμφάνιση για τον νεαρό επιθετικό, που εκμεταλλεύεται τις ευκαιρίες που παίρνει στα πλέι-οφ. Πάλεψε, είχε συμμετοχή στις φάσεις, σημάδεψε μια φορά το δοκάρι και πέτυχε ένα όμορφο γκολ που ακυρώθηκε από τον Ευαγγέλου.

Φεντερίκο Μακέντα: Πολύ καλή εμφάνιση και για τον Ιταλό, που μπορεί να μην απείλησε ο ίδιος αλλά ήταν εξαιρετικός στην δημιουργία. Από δικό του γύρισμα ήρθε το δοκάρι του Καμπετσή, ενώ με εντυπωσιακό τακουνάκι συμμετείχε και στην φάση του ακυρωμένου γκολ.

Ανουάρ Τουχάμι: Μπήκε στο δεύτερο μέρος και έδειξε θετικό πρόσωπο, συμβάλλοντας στο να κερδίσει το τριφύλλι την μάχη του κέντρου και να μην δεχτεί φάσεις από τους φιλοξενούμενους.

Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος: Δεν φάνηκε ιδιαίτερα στο παιχνίδι, όμως κάθε συμμετοχή του δίνει πολύτιμες εμπειρίες ώστε να είναι έτοιμος να αποτελέσει ενεργό μέλος της ομάδας.

Ανδρέας Αθανασακόπουλος: Αγωνίστηκε για ένα 20λεπτο μαζί με τις καθυστερήσεις, βγάζοντας ενέργεια και δείχνοντας θετικά στοιχεία στον αγωνιστικό χώρο.

Βασίλης Ζαγαρίτη: Αγωνίστηκε για μικρό χρονικό διάστημα και δεν μπορεί να κριθεί.

Χουάν Περέα: Αγωνίστηκε για μικρό χρονικό διάστημα και δεν μπορεί να κριθεί.